AMD RX480 dual mining

Tak jsem si pořídil jednu tuhle přehypovanou kartičku.

• Na netu lidem dává v claymoru 28 Mhash v ethereu při přetaktování pamětí z 8 na 9 Ghz, mě jen 25 :frowning: viz http://cryptomining-blog.com/8033-testing-the-amd-radeon-rx-480-for-ethereum-mining/ EDIT: tak u mě taky top 28Mhash, bug wattmanna, který se občas jen tváří, že něco s nastavením dělá, ale nedělá.

• Vzhledem k tomu, že výhodnost těžby decredu a etherea se s pádem ceny ETH praktickyvyrovnala, tak optimum se nachází při těžbě 23.2Mhashu ETH (diff 8) a 812Mhs DCR (diff 60).
    Ethereum sell, DCR hold :wink:

• Asi jsem měl štěstí na kus s nadprůměrným větrákem, neslyším prakticky nic a to to chladím na 75 stupňů (do 80 to ještě považuji za OK dlouhodobou teplotu). Na smartfounu měřím “hluk” 22-24 decibel, což je hranice citlivosti. Až když dám mikrofon ke kartě blíž, začne něco měřit. S teplem je to horší, jde z toho docela dost teplý vzdoušek, no ale oproti těm teplometům předešlých generací pohoda.

• Zatím mi to po dni provozu neshořelo :ghost:

• existují i jiné kombinace dual miningu, RX480 je v něm dost dobrá, možná by se pak někdo mohl podělit s výsledky

• vzhledem k tomu, že karta je nedodělek a novinka, tak bych nikomu víc jak pořízení 1 ks na hraní nedoporučil, aspoň ne referenčního. O provozu v riserech vzhledem k tomu, jak intenzivně saje watty z PCI-Ex slotu ani nemluvě. Zajímavé je, že AMD pozdrželo RX470 a šušká se, že právě kvůli spotřebě, a 480ku vydali nedodělanou.

Já určitě ještě pár týdnů počkám a vezmu nějakou nereferenci (nejspíš Sapphire).
Docela by mne zajímala spotřeba (např. u Claymore’s miner).

Měřák do zásuvky doma zrovna nemám, nicméně u claymore to při default TDP snižuje takty jádra, takže evidentně spotřeba karty jede nadoraz co to dovolí, tj, až 150W + neúčinnost zdroje. CPU je na nule, zbytek systému se fláká. Co však jsem tak prostudoval po fórech, tak jádro se může klidně podvoltovat a podtaktovat, proces využívá hlavně paměťovou propustnost. Je teda divný, že vyhulí i jádro, i když k ničemu (dopad na výkon skoro 0).

Zítra by měl vyjít patch, co sníží spotřebu, tak uvidíme, hlavní a jediný provar je, že karta bere vždy přesně půl na půl z PCI-E a z 6pinu, protože 3 fáze má natvrdo z PCI-E a 3 z 6pinu. Takže když to bere 150W tak jede na hraně únosnosti PCI-e větve. Celý problém vyřeší podvoltování, což jednak sníží odběr a zvýší i výkon, protože v TDP zbyde nějaká rezerva pro graficky náročnější aplikace, to, že někde karta jede na 100 procent, neznamená, že na 100 procent topí všechny její části, není to jen o jádru GPU. Každopádně to není nic nového, první R9 290, které jsem měl doma, tak taky žraly víc než musely, protože do nich šlo zbytečně velké napětí a dalo se to snadno stáhnout ubíráním setinek a desetinek voltů. Tady bych to mohl ručně udělat úplně stejně.
A ten wattmann se nějak asi bugnul, vyresetoval jsem ho, ukazuje 2000Mhz na pamětech (8Ghz efektivně) a přitom výkon je jako při 2250 alias 9Ghz. To se pak nedivím, že to někomu shořelo, když GUI je asi jako dětský volant maggie simpsonové v autě - točit se tím dá, navenek to vypadá, že máte všechnu moc nad systémem, ale v reálu řídí stejně někdo jiný. Takže nad systémem máte asi stejnou kontrolu jako americký prezident nad tajnými službami, soudruh Djatlov nad černobylským ovládacím pultem a posádka jaderného sila v blízkosti ufa dohromady.

Dodatek pro ty, co prožívají americké volby, věří v bolšoj techniku a myslí, že k žádnému jadernému incidentu nedošlo díky lidské vyspělosti: vše, co vidíte ve Wattmannovi je skvělé, sluníčkové a reálné. Přesto na to raději aspoň do zítřejšího patche nesahejte, jestli nechcete zaznamenat jistou podobnost s Wittmannem :ghost:
Dodatek pro ty, co netuší, jak dopadl Michael Wittmann: shořel při výbuchu.

S novýma ovladačema, který dneska vyšly, běhá i majning rychlejš, kope to ether 24Mhashů a DCR 840Mhashů, takže u dcr nárůst o 20Mhash, u etheru pár desetinek.
To vše se zaplou “optimalizací” napájení, rozuměj hotfix, aby karta nebrala kritické watty z desky, ale z 6pinu (což v mém případě, kdy mám kartu na stoletém 350W fotron zdroji na dvou molexech redukcích, je poněkud dvousečné).

Ovšem když se zapne ten nový režim kompatibility, tak klesne asi výrazně celková spotřeba (usuzuji z toho, že luft z toho neleze tak teplý jako dřív), ale výkon taky, vrátí se cca tam, kde byl na starých ovladačích, musel jsem podtaktovat paměti zpátky na 8Ghz, aby to dávalo 23.4Mhashu ether a 820Mhashů DCR, ale výrazně to kolísá, občas jádro spadne výrazně pod 1000Mhz a pak už jde výkon dolů, no a když se přetaktuje paměť, tak výkon naopak klesne taky, narozdíl od předešlých driverů. Teploty jsou každopádně u nových ovladačů lepší, v modu kompatibility větrák jede o 200 otáček méně a pořád nedoleze k 75 stupňům, kterou mám jako cílovou (drží to 73-74)
O chování wattmanna mám nadále podivné mínění, sice jsem tam nastavil ručně ty volty už dřív na 1050mV, ale přijde mi, že si to z nějakého nastavení napětí dělá tak maximálně trhací kalendář. Si půjdu zítra asi půjčit wattmetr.
TDP limit posuvník funguje ve wittmannovi správně, ubíráním v zátěži karta škrtí takty víc a víc, přidáváním naopak povyleze nahoru, fofrník taky řídí OK.

Cokoli v nových ovladačích dělám s paměťmi, tak je to buglý, zvednu je byť jen o 5mhz a už jádro se přiškrtí na 700-800mhz a výkon jde do kytek. Ve starých to fungovalo OK.
EDIT: Zdá se, že je to tím, že jsem drivery nainstaloval na přetaktované grafice, píše to sice 2000Mhz ale výkon odpovídá 2250Mhz.