Bitcoin Směnárna - bezhotovostní směna na Bitcash


#1

Nákup bitcoinů lokálně v čechách nebo slovensku nebyl vždy úplně jednoduchý. Zdlouhavé vyjednávání o kurzu, složitosti s určením rozhodné doby pro kurz a nervy zda se mezitím nezmění.
Přáli by jste si mít možnost jedním kliknutím nakoupit bitcoiny za daný kurz v českých korunách?
Vyzkoušejte Bitcash Tržiště. Nákup či prodej bitcoinů jedním klikem za tržní cenu nonstop 24/7.

Nabídky všech obchodníků jsou porovnávány online a poskytují vám jasnou informaci, kde nejlevněji nakoupit či nejdráže prodat. Tržiště je aukcí kde se střetává nabídka a poptávka po BTC. Ceny jsou závazné v okamžiku uzavření obchodu pro obě strany. Systém automaticky doporučuje nejvhodnější bankovní spojení a informuje obě strany obchodu o celém procesu směnné transakce.

Tržiště umožňuje maximální zkrácení lhůt. Ti co chtějí bitcoiny nakoupit či prodat okamžitě dovolí najít obchodníka pro převod v rámci jedné banky.

Poplatek z každého obchodu je stržen z finálně uvolněné escrow ve výši 0,5% z uzavřeného obchodu v BTC.

Bitcash Směnárna verze 2: Tržiště
https://bitcoinforum.cz/market/

BETA již spuštěna - uvítáme vaše komentáře a kritiku (obchodování je přístupné pouze pro ověřené uživatel, pro nepřihlášené je k dispozici jen prohlížení).
Pracujeme na dalších featurách (doděláváme grafy apod.) ale rádi uslyšíme již v této fázi vaše zkušenosti či nápady.


#2

Z hudebního prostředí: Vzpoměl jsem si na výrok kolegy když hrál kadenci :
Hraješ to dobře ale at se to nesekne.


#3

Vidím to jako pokus o napodobení bitcoin.de směnárny do česko-slovenského prostředí, což je krok správným směrem a mohlo by to mít úspěch. Akorát si nejsem jist, co v případě rychlých změn ceny BTC donutí příslušnou stranu “dodržet slovo”. V tomto ohledu mají “přednabité” směnárny (ála MtGox nebo BitStamp) určitou výhodu.

Líbilo by se mi, kdyby šla cena navázat na několik veřejně známých jiných cen, ať už třeba MtGox, nebo jiná burza, kurz ČNB, apod. Něco jako makra, tj. prodávám 10 BTC za $MtGox$*$CNB-mid$. Jinak to dopadne tak, že tu někdo zapomene nabídku, a jiný toho využije a zkasíruje ve výhodném kurzu.


#4

zde je č. úču:Účet umožňuje příjem plateb ze zahraničí:
IBAN: CZ6320100000002300381115 BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

(to mám automaticky vygenerované)

čísla karet . nezveřejním:


#5

Nedílnou součástí aukčního systému je kromě escrow i reputace. Zadavatel pokynu bude moci určit minimální úroveň reputace pro obchod. Již nyní je možné dle reputace zvolit z jednotlivých nabídek.

Pro nastavení přesných pravidel a lhůt bych rád znal názory uživatelů směńujících přes fórum. Banky připisují obvykle D+2 (nejpozději), tzn. pro odeslání/ podání příkazu CZK do banky by stačila lhůta 24hodin pro připsání CZK na účet by měla být lhůta 48 hodin.

Při nedodržení těchto lhůt by bylo na protistraně zda dá hodnocení neutrální či záporné.

Při nesplnění dohody (ze kterékoliv strany) by bylo uděleno automaticky negativní hodnocení.

Při určitém procentu negativních hodnocení (např. >10%) anebo při překročení absolutního počtu (např. 10 negativních) by následoval zákaz přístupu do směnárny.

Chápu, v tomto řešení je kouzlo nalezení okamžité ceny na trhu. Ten kdo s nákupem či prodejem nespěchá, ale rozhodující je pro něj cena si rád dá příkaz na týden či měsíc dopředu. Ten kdo potřebuje bitcoiny okamžitě může využít z existujících nabídek v knize pokynů. Anebo může ráno zadat příkaz a večer jej v případě neuspokojení zrušit.

To co navrhuješ budeme my řešit přes API. Tzn. základní vkládání příkazů a rušení příkazů budou první funkce, na které se skrze API zaměříme. Konkrétní logiku si bude určovat obchodník na své straně (ve své aplikaci). Budou však určitá omezení na počty příkazů.


#6

Nejsem si jist, zda při tak malém trhu bude někdo chtít psát boty, co přes API budou updatovat cenu podle MtGox. Já teda určitě ne.

Nadefinovat pár proměnných, které se, řekněme každých 5 minut na serveru bitcash.cz vyhodnotí, jakou mají hodnotu, by problém vyřešilo, implementačně to nemůže být těžké.


#7

Napsat takového Bota k api může být otázka náročnosti půl hodiny max. hodiny… Určitě bude zájemců víc a dodáme Ti nějaké vzorové skripty…

Implementačně je to stejně těžké na naší proprietární straně i na tvé skrze api… Rozdíl je v tom, že druhý způsob je mnohem univerzálnější a dává ti větší kontrolu (a rozšiřitelnost či modulovatelnost).

Zkus popsat slovy jak by ten tvůj bot měl fungovat a já mám dojem, že se dva obchodníci neshodnou na stejné logice fungování. A to je důvod proč by to mělo být řešeno na straně obchodníka a ne na straně naší (nutit lidem určitá pravidla)…

API využije široká skupina obchodníků… Nějakou uzavřenou logikou uspokojíme jen jedince…


#8

Trh je sice malý ale transparentnost mu velice prospěje. Slibuji si od toho kurzotvorné prostředí a rychlejší transakce (bez starostí s vyjednáváním či psaním vzkazů). Jestli přijde likvidita uvidíme, podle mne tu ale prostor je.

EDIT: Koukám, že na tržišti je již první příkaz :slight_smile:


#9

Aktuální omezení:

Minimální objem obchodu: 0.1 BTC
Maximální objem obchodu: 2 + (počet kladných reputací * 2) BTC

Obchodů / pokynů je možné zadat více, omezení se vztahuje na každý započatý obchod.

(pravidla jsou k diskusi)

[aktualizace] - zvysen max.objem obchodu 16.8.2013
[aktualizace] - snizen max.objem obchodu 16.8.2013 (rust kurzu)


#10

Mám registrovaný účet u Fio. Chtěl jsem udělat nákup (nezjistil jsem u které banky je prodávající, ikonka nebyla), když jsem klikl “Koupit” napsalo to, že to nejde bo prodávající chce obchod se stejnou bankou (neuvedeno jakou). Třeba ale mám i účet u stejné banky. Musím se tedy registrovat přes všechny svoje účty které chci používat? Nebo můžu si někde v profilu (nenašel jsem) nastavit, kde mám všude účet? Teď už si s tím hrát nemohu abych na to přišel, když objednávky jsou závazné.


#11

Ano dalsi ucet je nutne overit - vice v PM
Prehled aktivnich bankovnich uctu: https://bitcoinforum.cz/market/index.php?action=bankaccounts&s=

System automaticky nabizi nejlepsi metodu transferu, pokud neni shoda nezobrazi ikonu a obchod nelze provest.


#12

Návod na využití online směnárny https://bitcoinforum.cz/market/index.php?s=

Popis rozhraní:

U jednotlivých nabídek a poptávek je zobrazena cena za 1 BTC, celkové množství pro transakci (skutečné může být nižší viz níže), objem CZK a ikonu “shody” na způsobu platby.

Ikona konkrétní banky značí shodu s protistranou na způsobu převodu v rámci této jedné banky.

Ikona (vlajka) ČR nebo SR značí tuzemský převod v rámci jednoho státu s lokálními bankovními účty.

Ikona Evropské unie značí zahraniční převod (resp. SEPA nebo Target2).

U každé nabídky či poptávky je tlačítko Prodat či Koupit, které slouží k uzavření okamžitého obchodu.

1. Určení ceny

Nabídky jsou seřazeny od nejnižší po nejvyšší. Navrchu jsou tak nabízeny bitcoiny nejlevněji a nejvýhodněji. (best ask)

Poptávky jsou seřazeny od nejvyšší po nejnižší. Navrchu jsou bitcoiny poptávány za nejvyšší a tedy nejvýhodnější cenu (best bid)

Pohledem na rozložení nabídky a poptávky je možné odhadnout aktuální možnost obchodu a jeho cenu.

Ve spodní části stránky je Historie obchodů, s přehledem uskutečněných transakcí ze kterého je možné zjistit za jaké ceny se obchody realizovaly v minulosti.

2. Vložení pokynu (nabídky či poptávky)

První možností jak uskutečnit obchod a zvolit si vlastní cenu, za kterou se má uskutečnit, je vložení tzv. pokynu pro nákup či prodej bitcoinů. Tím vytvoříte určitou žádost či obchodní pobídku. Současně uvedete i banky, které chcete využít pro transakci na straně CZK.

Váš pokyn má platnost od 5 do 30 dnů (je možné jej kdykoliv zrušit kliknutím na tlačítko v přehledu aktivních pokynů - viz screenshot vlevo). Pokud na váš pokyn nikdo nezareaguje uzavřením obchodu v této lhůtě, pokyn bude automaticky vyřazen z tržiště.

3. Zrušení pokynu (nabídky či poptávky)

Na hlavní obrazovce ve spodní části naleznete sekci “Moje Aktivní Pokyny”. Stiskem tlačítka “Zrušit” můžete odstranit kdykoliv váš pokyn z tržiště (pokud zatím nebyl uzavřen obchod s protistranou).

4. Uzavření obchodu (prodeje či nákupu BTC)

Nejrychlejší cesta k okamžitému uzavření obchodu je reakce na jednu z nabídek či poptávek již umístěnych na tržiště. Stačí zvolit řádek s konkrétní cenou a ikonou pro platbu a stisknout “Koupit” anebo “Prodat”. Následně je zobrazena obrazovka s detaily obchodu, ve které upřesníte zobchodované množství a případně (pokud jste nakupující) zvolíte si i bankovní účet na který budete zasílat CZK.

Po odkliknutí “Uzavřít Obchod” je automaticky založena schránka pro úschovu a bitcoiny prodávajícího jsou do ní automaticky přesunuty. Následující krok je tedy na kupujícím, který musí zaslat CZK a teprve poté klikne v detailu úschovy na “Splněno”.

Tip: Pro zasílání CZK platby zvolte jako variabilní symbol číslo #escrow. (v posledním sloupci přehledu)

5a. Dokončení obchodu (nákup BTC)

Následně po uzavření obchodu provádí kupující BTC převod CZK na účet prodávajícího dle vygenerovaných instrukcí. Ručně potvrdí splnění v detailu tohoto obchodu (resp. escrow). Jakmile toto potvrdí i prodávající, jsou zakoupené bitcoiny uvolněny do peněženky kupujícího.

5b. Dokončení obchodu (prodej BTC)

Po uzavření obchodu vyčká prodávající splnění protiplnění kupujícím (zaslání CZK platby na bankovní účet dle vygenerovaných instrukcí). Jakmile protiplnění obdrží, uvolní na stránce s detailem obchodu (resp. escrow) bitcoiny kupujícímu.

Hladký průběh obchodu

O následujících krocích je vždy automaticky informována protistrana obchodu soukromým vzkazem. Pro emailové notifikace si zapněte notifikace “Email při každém soukromém vzkazu” ve vašem uživatelském profilu:

  • Uzavření obchodu
  • Splnění protiplnění (zaslání CZK) kupujícím BTC
  • Uvolnění bitcoinů do peněženky kupujícího

Na stránce Přehled Obchodů naleznete stav jednotlivých vašich obchodů včetně platebních instrukcí. Z této stránky je možné zobrazit detaily jednotlivých escrow/úschov a uvolnit bitcoiny kupujícímu.

Lhůty

Obchod je uzavřen v čase T. Veškeré lhůty se počítají pouze v pracovní dny. Od uzavření obchodu má kupující povinnost odeslat příkaz do své banky k úhradě CZK prodávajícímu ve lhůtě do 24 hodin, tj. T+1.

Prodávající má na kontrolu a ověření došlé CZK platby dalších 48 hodin (banky zaúčtovávají příchozí transakce obvykle v čase T+1 anebo T+2).

Při nedodržení lhůty má protistrana oprávnění udělit negativní hodnocení obchodu skrze systém reputace. Podle okolností může však udělit i neutrální či pozitivní hodnocení.

Poplatky

Poplatek činí 0.5% z objemu transakce v BTC.

Poplatky jsou účtovány pouze v BTC a to následujícím způsobem. Každá strana obchodu platí 0.5% z objemu.

Příklad výpočtu poplatků:

Je uskutečněn obchod nákup 1 BTC za cenu 1000 Kč. Částka BTC v nominální výši obchodu - např. 1 Bitcoin je uložena do úschovy. Kupující nejprve uhradí kupní cenu sníženou o půl procenta, tj. 995 CZK na bankovní účet prodávajícího. Následně je uvolněna částka v BTC snížená o jedno procento, tj. 0.99 BTC do peněženky kupujícího. Částka poplatků je tedy celkem 0.01 BTC a hradí ji oba obchodníci rovným dílem (tzn. každý 0.5%).


#13

Proč nemám přísup do sekce “Obchodní parket” přestože mám ověřené členství?


#14

Oops… chybička se vloudila… Opraveno.


#15

Chápu to správně, že když si ověřím několik dalších bankovních účtů, tak při prodeji BTC v tržišti budu moci zaškrtnout více bank a u příkazu pak budou “vlaječky” všech podporovaných bank uvedeny (podobně jako to bylo u směnárny)?


#16

pozor! nevidite svuj pokyn v aktivnich?

zapnete si “Browse board with cookies” v uzivatelskem nastaveni
https://bitcoinforum.cz/forum/usercp.php?s=


#17

Přesně tak, jakmile ověříš více účtů nalezne ti systém více možností pro převod v rámci jedné banky a zobrazí příslušnou ikonu tam kde můžeš uzavřít tento obchod. (pro přehlednost je na hlavní straně vždy zobrazena jen jedna ikona, která značí nejlepší způsob platby)

Při zadávání pokynu můžeš ze svých ověřených účtů zvolit minimálně jeden ale i více účtů a zvolit jakou platbu vyžaduješ (v rámci jedné banky / tuzemská / zahraniční). Systém pak automaticky nabídne protistraně uzavření tohoto obchodu jen pokud splňuje požadovaný způsob placení CZK.

Pro příklad můžeš tedy nabídnout v jednom pokynu převod v rámci vlastní banky levněji a v druhém pokynu tuzemský nebo zahraniční převod dráže. Jediné aktuální omezení je, že nelze v jednom pokynu kombinovat současně CZ a SK banky (tzn. je nutné dát pokyn zvlášť pro Česko a zvlášť pro Slovensko).

Proto je u některých obchodů zobrazeno - “není možné uzavřít obchod jelikož není shoda na způsobu platby”. A to v okamžiku kdy systém porovná dostupné metody u pokynu s účty co máš ověřeny.


#18

A mě už se zdálo divné že mají všichni jen FIO a neukazují se mi jiné banky u příkazů:) Napadlo mě jedno vylepšení když jsem uděloval hodnocení obchodu z tržiště a nevěděl co dát do url obchodu.

Nešlo by to udělat automaticky (podobný princip jako automatické vytvoření escrow při obchodu)? Když jsem v detailu escrow a kliknu na přidat hodnocení tak, že by se tam automaticky ukázalo ke kterému obchodu to patřilo a jestli jsem byl kupující nebo prodejce? Přemýšlel jsem totiž nad potencionální zneužitelnosti systému hodnocení…

  1. když se dva domluví, mohou si udělit vzájemně fiktivních hodnocení kolik chtějí
  2. když bude chtít někdo někoho poškodit, nic mu nebrání udělit hodnocení k neexistujícímu obchodu

#19

S tim naprosto souhlasim. Hodnoceni musi byt neprustrelne a proto bude do budoucna vazano primo na konkretni obchod ve smenarne.


#20

Narazil jsem asi na nějakou chybku, myslel jsem že je problém u mě, tak jsem vyzkoušel víc prohlížečů a ve všech to dělá to samé. Nejde mi vygenerovat v peněžence nová btc adresa.
Když na to kliknu otevře se prázdná bílá stránka a dál nic. Zkoušel jsem (na ubuntu) chromium, operu a firefox

https://bitcoinforum.cz/wallet/index.php?action=createaddress&s=