Blokace uctu v bance kvuli bitcoinum

http://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/regulace/boj-proti-prani-penez-a-financovani-tero/novinky-fau/2013/digitalni-meny-14568

Interni info z jedne nejmenovane ceske banky - pohyb na uctu v ramci mesice do 500 000 se vubec neresi, do 1 000 000 se prakticky taky neresi, nad 1 000 000 uz je sance nejake diskuze s bankou.

Dobré vědět…:slight_smile: Každopádně v černé díře státního rozpočtu se utopí kolik miliard a nějaké naše drobné jsou FÚ k smíchu:P

Ja mam info ze system na SK analyzuje platby na 10 000Eur…co to presne znamena som sa ale nedozvedel.

Sice z druhé ruky, ale mám jiné info. Banka má software, který má nastavené tzv. red flags a automaticky je reportuje nějakému kontrolnímu úřadu (bohužel už jsem zapomněl kterému přesně) - banka to nedělá proto, že by tě chtěla prudit (je to pro ní přecejen náklad navíc), ale protože musí. Mezi red flags patří např.:

• chodí ti na účet každý měsíc výplata 50k a najednou ti přijde 300k,
  • někdo ti vloží na účet na přepážce cash v hodnotě těsně pod 1000 euro 3x po sobě,
  • neobvyklý nárůst příchozích a odchozích plateb na účtě.

Takže banka reportuje všechno, jde o to jestli to pak řeší onen úřad.

Tak to u mě musí ty red flags jenom lítat. Do spekulování s btc jsem účet vůbec nevyužíval, jelikož všechno řeším z druhého účtu. Takže tam do té doby nechodilo nic a najednou desítky transakcí jenom lítají.

A ten úřad kterému reportují bude určitě FAÚ. Se divím že mi ještě nevolali, mají na mě kontakt z doby kdy jsem byl kontaktní osobou jedné směnárny… Vím z vlastní zkušenosti co tam pracuje za lidi a jak se nudí…:slight_smile: A proto s nimi nechci mít již nikdy nic společného ani jim dát sebemenší důvod mě řešit. Na FÚ jsem prakticky každý rok po podání přiznání, vždycky si najdou nějaký detail abych tam musel jít osobně něco doladit.

Jediné co mě napadá je jít je požádat o písemné vyjádření, jak to udělat aby měl člověk od státu klid a oni byli spokojení.

Tak a první průser je tady:( Když najedete na smenarnabitcoin.cz naleznete tento text:

Vzhledem k tomu, že jsem klient fio a jejich stálý zákazník, připravuji se na nejhorší:(

Co byste doporučili za seriozni banku? Uvažuji o air bank nebo nějakou z těch nových jako equa či zuno…

Prvni zablokovany ucet kvuli bitcoin platbam v CR to rozhodne neni… Spis prvni medializovany.

Teoreticky muze souviset, ze domena (a tedy i ucet) je registrovana na Businessware Ltd. (Suite No. 3-11, 3rd Floor, Independence Avenue, 12345, Victoria, Mahe, SC), tj. nikoliv na ceskou firmu. To vyjednavaci pozici nezlepsuje.

Take to nemusi byt kvuli bitcoinu samotnemu ale kvuli podezrele protistrane (to bude nejpravdepodobnejsi)…

Drzim klukum palce…

V zahranici uz par lidi reportovalo zamitnuti odchozi platby na depozitni ucet bitcoin burzy. Nicmene o zruseni uctu jsem neslysel, natoz v CZ/SK.

Zatim bych to nevidel na konspirativni spiknuti bank proti BTC. Chapu ze v konkretnich pripadech muze bance vadit, ze se musi opakovane zabyvat reportingem kvuli AML - je pro ne vyhodnejsi mit zakazniky, kteri je nestoji zadny cas a jen plati.

Takove info mam od hlavni ucetni te nejmenovane banky a dela tam nekolik desitek let :-). Nemam duvod ji neverit. Ale taky si sem jisty ze nejaky SW na kontrolu uctu musi mit kvuli financim uradum, dle zakona musi sledovat “divne” pohyby na uctu.

Proto jsem se tu ptal testaka na jeho realnou zkusenost a jak videt. Tak tyto reporty muzou taky klidne chodit do nejake cerne diry, nebo nekam, kde to nestihaj kontrolovat. At je to “chyba” na strane banky, nebo nejakeho uradu, je to jedno. Kdo dela v mezinarodni obri firme, vi jak to nekdy chodi :-). Kdo dela na pretizenem urade, tak tomu je to jasne :-D.

Carlos: jestli máš nějaký odkaz na článek, který by se tím zabýval, tak pls přilož. v mediích jsem nic nezaregistroval v minulosti ani teď a zajímaly by mě ostatní připady i cokoliv souvisejícího s businessware.

Bude to nejspíš jak píšeš. Ale vnímám tento signál osobně jako velmi špatný pro bitcoin v čr:( Když se státu něco nelíbí není nic jednoduššího než firmu odstřihnout od jejich prostředků, zrušit účty a všechno zabavit, tak se dá zlikvidovat kdokoliv a možností jak se efektivně bránit moc není.

Každopádně firma podnikala v čr bez potřebných povolení a sídlo v daňovém ráji je jak pěst na oko, byla jen otázka času než to tak skončí.

Řekl bych že je nachytali právě na porušení informačních povinností povinné osoby vůči FAÚ.

Spatne jsi to pochopil, tim ze nejsou registrovani jako PO v CR tim jsem nechtel rict ze by nemeli povoleni! Zalozit ucet v CR si muzes i jako zahranicni subjekt, nicmene muze to byt tez red flag.

Pokud mam spravne informace na cinnost kterou provozovali zadne povoleni neni potreba a nejsou osobou povinnou vuci FAU. (tou je banka)

Stat v tom imho nehraje roli, spise administrativni zatez, kterou mozna kladli na banku (to je ale jen moje domnenka)…

Veskere info jsem zaznamenal jen ve forech a na redditu, v clancich neco malo probehlo, jakmile na to narazim postnu to sem…

Co však znamená vniklá situace pro jejich klienty, kteří s nimi pravidelně obchodovali? Budou vedeni někde v análech jako potencionální práči peněz co financují teroristy? Bude se o ně zajímat policie? Zruší jim fio taky účty? To je to co mě děsí jako občana, který nic neudělal:(

Pro klienty kteri s nimi v dobre vire obchodovali nic, stejne tak jako pro Businessware nic. Proste zalozi ucet v jine bance… Zruseni uctu prece nic neznamena, to je jen v ramci jednoho konkretniho obchodniho vztahu na bazi obchodniho zakoniku. Vic bych z toho opravdu nevyvozoval. Nedelejme z komara velblouda.

Podle mých informací, taky není žádné povolení potřeba. Špatně jsem se vyjádřil a byla to jen moje osobní domněnka, nesouviselo to s tím co jsi psal.

Přesto kdyby si byl majitel firmy, dle mého názoru, 100% jistý tím že žádné povolení nepotřebuje a všechno je OK, tak nezakládá kvůli tomu novou společnost mimo jurisdikci čr (ze začátku to provozoval s českým s.r.o., téhož názvu). Podle mě právní situace není úplně jednoznačná a s některými zákony mohl být v kolizi.

To že byl povinnou osobou vůči FAÚ si myslím po přečtení metodického pokynu k digitálním měnám zveřejněném na webu mfcr.

Dále z §2, odst. 2 zákona č. 253/2008 Sb vyplývá, že: povinnou osobou je každý podnikatel přijímající částku nad 15 000 EUR (i když není banka či směnárna či někdo v odst. 1 jmenovaný). A podle metodické příručky FAÚ je bitcoin rizikový už v částkách nad 1000 EUR.

To mě trochu uklidnilo.

Na směnarnabitcoin je zajímavá aktualizace prohlášení. Asi je podpořím kluky ušaté:) Fio mě stejně dlouhodobě štve kvůli jejich výpadkům a hlavně personálu tak nemám co ztratit:)

personál FIO mě taky docela štve, ale je to spíš bankou jako takovou …
hrajou si na moderní ústav, ale spousta věcí nejde po internetu …
AIR bank je jíné kafe :slight_smile:

Díky za info, bude to tedy nejspíš individuální. Právě jsem se vrátil z pivka se dvěma pány ze středního až vyššího managementu jedné české banky a ptal jsem se jich na to. V bance se automaticky vyhodnocují podezřelé transakce dle red flags a banka je pak individuálně řeší - např. zavolá klientovi a zeptá se ho odkud mu přišlo tolik peněz. Někdy jí stačí vysvětlení po telefonu, někdy se to řeší víc do hloubky, je to prý případ od případu. Řeší se prý klidně i transakce za pouhých 100k, stačí když ti jich přijde na účet víc po sobě a předtím ti tam rok chodila jenom výplata. Něco se reportuje i na FAÚ, ale neřekli mi dle jakého klíče. Pravdivost těchto informací negarantuji, ale přišlo mi to důvěryhodné.

Přesně tak, když jsem kdysi evangelizoval bitcoin po pražských směnárnách, jejich provozovatelé si dost stěžovali na to jak jim banky ruší účty. Dokonce se toho báli mnohem víc než finančáku nebo ČNB (té se v podstatě nebáli vůbec). Takže to je normální že se ruší účty, s bitcoinem to nejspíš nesouvisí.