BTC Hard fork! Spor o velikost bloku a budoucnost BTC


#1

Poslední dobou pořád narážím na upcoming BTC hardfork.

Už téměř 20 BTC směnáren vydalo prohlášení, že přidají BTU (Bitcoin Unlimited).
(http://www.coindesk.com/bitcoin-exchanges-unveil-emergency-hard-fork-contingency-plan/)

Musím uznat, že netuším oč se jedná. Že by konečně zvětšení block size?
Nenašel jste někdo, někdě, nějaký bližší datum? Nebo i bližší info?

EDIT: Našel jsem bližší info. Jedná se o block size !(http://www.coindesk.com/coindesk-explainer-bitcoin-unlimited-debate/)
Jedna věc je jistá. Volatilita bude zase o trochu větší něž doposud.

EDIT2: Aha, tak datum zavisí na síti. 95% nodů jede na Bitcoin core. 5% zbývajících jede na BTU. (BTU potřebuje 75% na provedení změn).

EDIT3: Jedna věc je jistá. Z 1 BTC bude brzo i jeden BTU. (Těžko říct, co to udělá s cenou (u BTC). Nárůst to ale asi nebude…)
LOL. Ještě, že jsem před pár dny vydal svůj další shitcoin. (to bude rozhodně moje alternativa, dokud se vody neuklidní…)


#2

Nic jisté není. Hádají se mezi sebou BU a SegWit, obě jsou (záměrně) mezi sebou nekompatibilní a jejich tvůrci se mají rádi asi jako Babiš s Kalouskem. Jejich podpora je mezi těžaři ± stejná = nedojde k nasazení ani jednoho z nich. A to je dobře, prtž ani jeden z nich IMHO není ideálním řešením, každý má své nedostatky. Věřím/doufám, že zkostnatělí vývojáři Bitcoin Core přijdou s řešením, které bude spojovat výhody obou výše uvedených možností + něco navíc, a těžaři ho odsouhlasí. Současný stav je dlouhodobě neudržitelný.


#3

Diky za info. Osobne tomu rozsireni velikosti bloku fandim a vidim to jako nevyhnutelny… Ze by se nam tu rozjela takova mensi opozice smenaren vuci tezarum? Tezari (hlavne velke pooly) co si vzpominam byli ti co chteli zachovat status quo. Z Cech se rozsireni velikosti bloku branil i Slush…


#4

Slush se bránil jako osoba, jako majitel poolu řekl ze je mu to jedno, co si rozhodnou těžaři, to bude. Rozhovor s nim je lehce dohledatelný, a link sem nepastnu, nechce se mi to hledat :slight_smile:


#5

Gavin podporuje Bitcoin Unlimited

Slush zase SegWit


#6

njn, SegWit je technicky vychytaná “sviňárna”, BU je nadšenecký a dobře myšlený projekt který nezohledňuje reálný svět, má hodně bugů a nedokonalostí, si holt nevybereš :frowning:


#7

Podle https://coin.dance/blocks zatím vede BU, aktuálně má podporu 40% těžařů a procenta stoupají, SegWit má 28%. Těžaři si uvědomují že změna je třeba, ještě bude veselo, pokud se blockchain rozštěpí a bude vedle sebe existovat BitcoinCore (ekvivalent zlata) a BU (ekvivalent cash)…i když u Etherum to mělo pozitivní efekt, uvidíme. Jak už napsal někdo na btctip - nakoupit popcorn, otevřít pivo a sledovat to kino z první řady.


#8

O co jde i se základním popisem konkurentů (SegWit, Bitcoin Unlimited, BitcoinXT) je zhruba popsáno třeba tady:

Problémem Bitcoinu Unlimited je to, že nemá definovanou podmínku aktivace. K jeho aktivaci tak může dojít v okamžiku, kdy těžaři indikující BU dosáhnou 51% podílu výkonu sítě. Pokud k takové situaci dojde, bude to poprvé v historii Bitcoinu, kdy by došlo k nekontrolovatelnému hardforku.

Mě jako drobného držitele BTC by spíše zajímalo co se stane po forku. Respektive jestli vzniknou dva následníci, jak ovlivním přechod svých BTC na jednoho z nich (budu si moci vybrat na kterého?)


#9

pokud budou dva následovníci, budeš mít bitcoiny v obou zároveň, a můžeš je utrácet nezávisle na sobě, množství které součaně vlastníš budeš mít 2x


#10

Ale jejich hodnota se nejakym zpusobem rozdeli, to zaridi trh… Da se tedy ocekavat ze ten vitezny bude mit nizsi hodnotu nez aktualni “jediny” bitcoin. Cast hodnoty se odlije do “porazeneho” bitcoinu.

Bude to jeste zajimave… Rekl bych ze se brzy uvidi kdo vyhraje a ten porazeny bude mit hodnotu tak desetinovou…


#11

Hmm, tak dnešní podpora je 33,3% pro BU a 34% pro SegWit (dle posledních 144 bloků viz. https://coin.dance/blocks )
Otevírám pivko a popcorn už puká v mikrovlnce :slight_smile:


#12

Mění se to každou chvíli… Aktuálně

38% Unlimited
28% SegWit
5% 8MB


#13

Mimochodem výborné téma staré již 7 let, kde se nad stejným zamýšlel i jeff garzik a také satoshi:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1347.msg15366#msg15366


#14

A jako držitel jiných měn a rekreační horník, komu mám fandit? Nějak sem to pročítal jen tak zhruba a sem zatím na straně… :sunglasses: … Nevím, absolutně!
Asi mi to může být jedno, páč to nijak neovlivním, ale jen tak pro zajímavost.
Co je pro nás, drobné uživatele lepší? Máte názor? :wink:


#15

Osobně jsem fandil od začátku Gavinovi a Bitcoin Classic…

SegWit mi přijde dost obskurní (z hlediska řešení současného problému s místem v blockchainu nedostatečný), a jasně fandím dlouhodobé strategické roadmapě kterou načrtnul Gavin.


https://bitcoinclassic.com/roadmap.html

Z nějakýho důvodu (spíš pocitově, přesně do detailu jsem implementaci nezkoumal) je pro mně Gavin důvěryhodný tím jak se prezentuje a jeho řešení elegantní a mnohem čistější…

Jinak je fajn, že se hlasuje hashpowerem, tak to má být a i když se vybere SegWit bude to správně, jelikož se na tom shodne většina. Tak jako tak nevidím problém v žádném řešení. Problém vidím v současnosti a nemožnosti procpat levné transakce (ten problém je tam již přes rok a dost dramaticky se to zhoršilo - zřejmě to někerým minérům vyhovuje).

Chci bitcoin i pro normální platby (když už ne pro mikroplatby). Nejen jako zúčtovací síť mezi mega bitcoin bankami.


#16

Problémy už se začínají množit… Nechápu na co minéři čekají? Na konec světa?

http://www.coindesk.com/storj-migrate-decentralized-storage-service-ethereum-blockchain/

https://siliconislands.net/2017/01/bitcoin-too-slow-for-cannabis-industry-until-block-size-changes/


#17

Na bitfinexu a hibtc je jiz mozne obchodovat Bitcoin Unlimited, jeste pred samotnym splitem…

https://blog.hitbtc.com/important-possible-bitcoin-hard-fork-and-bitcoin-unlimited-arrival/

Chytreji to ma vymyslene bitfinex…

Zatim se obchoduje bez nejakych vyraznych objemu.


#18

Dva poslední příspěvky na téma hard fork od členů české bitcoinové komunity:


a o pár dní starší:


#19

Aktuálně je 49,3% pro BU, 46,5% pro SegWit, 5,6% pro 8MB.
Tak jsem zvědav, jestli to BU spustí při 51%.

A mezitím uživatelé pláčou nad poplatky. Moje peněženka mi vynadala, že prý můj transakční poplatek je moc velký :slight_smile: (jsem to potřeboval převést rychle :frowning: )


#20

Pokud vim tak Bitcoin unlimited se aktivuje az pri 75%