Danění příjmu z těžby Bitcoin

Ahoj,

napadlo mě, jak je to vlastně s výdělkem za mining a daněmi? Musí se platit? Jaká je vlastně podmínka k tomu, abych musel platit daně? Když prodávám na aukru, tak také daně neplatím (a snad ani platit nemusím, nahlížím na to jako výměnný obchod)

Vyzná se v tom někdo a osvětlí trošku jak to vlastně je? Já k právničině nikdy neměl vlohy…

Mining farma v domácnosti
Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC

"Pojem „příležitostná činnost“ zákony přesně nedefinují. Jednoznačně se doporučuje pouze danit výdělek, který přesáhl 20 000 ročně (pokud přesáhl, daní se celá částka, nikoli přesah). Je tedy na vás, kdy už uznáte za vhodné si živnost zřídit. "

http://www.jdipracovat.cz/podnikani/159-kdyz-vas-zivnostensky-urad-vola

jinak jsem někde četl, že aukro snad hlásí uživatele, kteří mají “vyšší obrat”

Děkuji, bych čekal. Můj aukro obrat je opravdu malý. Bitcoin ale může časem narůst na větší částky – nyní se pohybuji na teoretické hranici 20000, tedy pokud vydrží výdělek a kurz. Nicméně jsem spíš fanda a tak většinu bitcoinů plánuji držet a prodat jenom část, na pokrytí nákladů.

Také by mě zajímalo, jaký živnosťák je na bitcoin :-). Mohlo by se asi vyplatit odečíst si náklady na hw z daně, to by se hned veseleji nakupovala FPGA :slight_smile:

Danim az pri smene bitcoinu na koruny pokud u toho vygeneruji zisk.

Smena sama o sobe je jen smena neceho za neco jineho…

A daníš na živnosťák, nebo jako “vedlejší příjem” u zaměstnavatele? A co znamená “pokud generuji zisk”? Asi by jsi měl danit každý příjem a daň po tobě budou chtít jenom až na základě výdaj/příjem, což ale opravdu nevím jak na to pokud nemáš živnosťák :slight_smile:

:smiley:

Pochopitelne mam zivnostnak a opravdu se nedani prijem ale jen zisk.

(Zisk rovna se prijem - vydaj)
Tak ci onak bitcoin neni statem uznana mena, takze tezko budu sledovat kazdy rozdil kurzu tak jak je tomu pri obchodovani trebas v dolarech.

Takze pokud koupim bitcoin za 100Kc a nasledne jej prodam za 110Kc tak je muj zisk onech 10Kc ktere budu danit…

Pokud vytezim bitcoin tak jej nedanim, pac kdyz na zahrade vykopes brambory tak je taky nedanis bez ohledu na to kolik jsi jichg vykopal. Az kdyz zajdes na trznbici a prodas je tak odectes naklady na pestovani brambor a to teprva danis. Takze az kdyz bitcoin prodas za koruny tak danis. Jako nezivnostnik nevim jak budes dokladat naklady na vytezeni toho bitcoinu, ale u zivnostnika, ktery na to koupil trebas pocitac jsou naklady vcelku zrejme…

Jinak, ja i Vekys jsme zivnostnici, akorat ja jsme i platce DPH a ona ne. Takze u me je to jeste malinko slozitejsi vcetne “komplikaci” s nakupy v ramci a mimo EU…

Ahoj,

zkusím to stručně:

1. příjem z aukra danit doporučuju - linka mezi příležitostným prodejem a soustavnou ekonomickou aktivitou je velmi tenká
  2. v rámci vyhledávací činnosti finanční úřady mimo jiné i na aukru monitorují prodejce a kontrolují, jakým způsobem přiznávají svoje příjmy ve svých daňových přiznáních (§10 nebo §7)
  3. už i český soud rozhodl, že důchodkyně, která celý život sbírala starožitnosti a v důchodu jich pár prodala přes aukro dělá nikoliv náhodou, ale soustavnou činnost (nedovolené podnikání) a příjem z něj měla zdanit

Buďte opatrní, za těch pár korun to nestojí… Obzvlášť, když se to v daňovém přiznání dá vyřešit…

Jirka

Pozor - krome aukra jsou zivnostenskym uradem (soucinnost policie a zivn. urad) monitorovany i dalsi servery s velkym poctem navstevniku. Jedna se o mimibazar.cz (nejvetsi prodejni server v CR - az 500 tis. unikatnich navstev denne!) a bazos.cz. Aukro hlasi automaticky uzivatele s prodejem prevysujici hranici 150tis Kc rocne (prodej - nikoliv zisk!).

Nyní se úřad GAO vyjádřil k virtuálním měnám. Podle něj mnohé druhy operací (například „těžba“ měny BitCoin, výnosy z transakcí apod.), které generují reálný zisk, podléhají zdanění stejně, jako operace v běžných měnách. Zdanění se netýká operací existujících čistě ve virtuálním světě (například vydělávání v počítačových hrách a následně utrácení na věci v těchto hrách), ale jakmile má virtuální měna přesah do reálného světa (prodej nebo nákup skutečného zboží a služeb), zdanění se zde musí uplatnit.

Viac tu: GAO: Bitcoinové operace podléhají zdanění

Hm, fajn … a jak mi vymeri dan, kdyz nebudou vedet, ktera bitcoinova penezenka je moje? Dalsi vec, jedna se o dan ze zisku … zisk je rozdil mezi naklady a prijmy, jak oceni moje naklady na ziskani bitcoinu? Doplati mi slavny GAO rozdil, kdyz hodnota bitcoinu padne pod hodnotu energie/hw/sw, ktera byla na ziskani bitcoinu vynalozena? Tezko … tak at jdou do prdele

jenže, jak je u nás dobrým zvykem, tak se budou danit nejlépe v okamžiku vzniku BTC a ne až jako výsledek zápočtu proti nákladům, nebudou uznávány náklady v plné výši atd. … :frowning:
Podle mne je zisk až v momentě prodeje BTC za Kč, či jinou tvrdou měnu :slight_smile: nebo v okamžiku směny za reálnou měnou ocenitelné zboží či službu.
Mít ve walletu 2mil. BTC znamená mít tak jen hromádku jedniček a nul. Žádnou reálnou a tedy zdanitelnou hodnotu nemám. Zdaňování BTC na druhou stranu znamená uznání BTC za legální. Přece stát nemůže danit něco nelegálního? :slight_smile:
Ovšem … tomu unclefuckerovi Kalouskovi nehodlám dát ani Satoshik … :slight_smile: By prošustroval všechno, jako dosud …

Bude to tuhy boj… Dan z prijmu je prasarna, ktera se vzedmula az behem dvou svetovych valek a kryptomeny ji porazi. Na ceste ale bude mnoho padlych…

@Ramirez:
seš blbej? … čeče … z čeho bysme pak financovali naše nápady?
Zisk zdaníme, ztrátu ti laskavě necháme celou …
Respektive máme ještě institut minimální daně, ne? … :slight_smile:

Daň z alkoholu… má regulovat a omezovat spotřebu alkoholu .-…
Daň z tabáku … má regulovat a omezovat spotřebu tabáku…
Tak uvažuju, co má v popisu práce "daň z příjmu: …???
Že by jediní, kdo to pochopil, byli hnědočeši? …

Dane jsou se smrti jedinymi jistotami cloveka (jak rikal Franklin, nez tomu Bohousek a chemik Mira u nas nastavili novy, vyssi level). Ja podporuji Svobodne, kteri jako jedini, se na to neboji poukazat a snazi se s tim neco delat -> sorry, za politickou propagandu :wink:

Svobodni maji v jistých bodech velmi zajímavý program, bohužel, pro mnohé jsou nestravitelní a proto si myslím, že nehrozí jejich výrazné angažmá ve vrcholné politice. Dosud nejsou příliš vidět ani na regionální úrovni. ::slight_smile:
Ale Bitcoin jako technologii a myšlenku podporují, čímž jsou mi velmi sympatičtí. :slight_smile:

Svobodni maji ve svych radach bohuzel i populisticka individua typu Frantiska Matejky, kteri jim dost skodi …

Navazuju po letech na téma. Může se někdo podělit o zkušenosti? Jakou živnost pro těžbu, nákup a prodej kryptoměn tedy využít? Nedělají úřady problémy? Neposílá finančák automaticky kontrolu? A co aktuální tah českých bank proti obchodům s coiny? Je oficiální podnikání v oboru pákou na to, aby odblokovaly účet?

Hodne dotazu najednou.

Proc by mel financak posilat automaticky kontrolu? Netusim…

Ceske banky jsou proti bitcoinu a davaji to hlasite najevo - viz problemy ceskych smenaren. Tohle se asi bohuzel jentak nezmeni a je potreba se jasne vyhnout tomu psat do poznamky platebni transakce slovo bitcoin :slight_smile:

Je to do jiste miry pochopitelne - setri si tim starosti. A bohuzel zivnost v oboru je vubec nezajima (tu ty smenarny maji).

Jedine reseni vybrat banku, ktera to toleruje. (pokud vim treba Fio). Anebo si to vymoci soudni cestou (potreba hodne penez a casu, ale jde to, jak ukazuje treba pripad Akcenta)

Tak nějak vstřebávám a třídím informace o současné situaci u nás. Investoval jsem do btc poprvé před pěti lety a od té doby se situace dost vyvinula. Nabyl jsem dojmu, že je to především stát, který tlačí na banky (i když ty si pochopitelně rády v boji s coinovou konkurencí přisadí), a vůbec se vůči operacím s kryptoměnami v rámci boje s org. zločinem staví až paranoidně. Narazil jsem na názory, že nemusí být vyjímečná domovní prohlídka při přijetí většího obnosu na účet ze směnárny. Čili se nabízí i otázka, jestli se finančák poněkud zevrubněji nezaobírá účetnictvím firem podnikajících s kryptoměnami, nakolik se třeba taky v případě těžby spokojí (a porozumí mu) s doložením faktu, že coiny člověk vytěžil a nepřišel k nim jinak.