Danění příjmu z těžby Bitcoin

domovní prohlídka při přijetí většího obnosu na účet ze směnárny

to je hodne pritazene za vlasy…

to kolik kdo vlastni coinu urcite financak neresi (stejne tak jako neresi kolik ma kdo zlata v trezoru)… co mas asi na mysli jsou zakony proti prani spinavych penez, tam je to od tusim 10.000 eur vyse ma banka povinnost resit ucel prevodu (bez ohledu na to zda jde o kryptomeny). a z hlediska banky zalezi co jsi za klienta, pokud jsi student a zacnou ti tam najednou zacnou litat miliony asi budes muset vysvetlovat. pokud jsi miliardar, jsou to naopak drobne, ktery nikoho zajimat nebudou.

stat v tomhle na banky netlaci, to banky samy jsou paranoidni a dobre vi, ze tech nekolik problemu je stalo dost casu a penez takze jdou radeji cestou “prevence”, tzn. uzavirani uctu souvisejicich jakkkoliv s bitcoinem. nelze se jim v tomto divit. tech podezrelych transakci je proste vetsi podil nez u “standardnich” prevodu. mam na mysli zejmena ruzne podvody (typu ten co zazil franta fuka).

Kolik kdo vlastní coinů snad naštěstí finančák ani nezjistí :D. Ale začne to pravděpodobně řešit v okamžiku, kdy je začne člověk ve větším objemu přes směnárny pumpovat na česká konta. A právě ten proces vysvětlování by mě zajímal. Opět pro případ těžby - jestli se spokojí s prohlášením, že je člověk vytěžil, jestli chtějí záznam z blockchainu a vyznají se v něm, jestli v případě, že člověk těžil bez živnosti, nebudou operovat s nedovoleným podnikáním atp.

Dokud zdani prijem nevidim duvod proc by se nespokojili s prohlasenim ze je vytezil. Tezko budou mit experty, kteri by nejak detailne zkoumali blockchain. Ostatne takhle financak preci nefunguje. Na financaku deklaruje sve trzby podnikatel.

Jen drobná poznámečka do diskuse … vlastním BTC, které původně byly ETH, vytěžené přes pool a směněné v směnárně … a teď babo raď, jak bych měl finančáku dokazovat celou cestu od blocku ETH až po BTC, respektive Kč, které přijdou na účet. Přijde mi to za uši přitažené.

Pokud si dobře pamatuju, byly problémy s tím, že banky banovaly účty, kde byl nějaký větší pohyb z různých účtů. Nemyslím si, že by měl být nějaký problém s příchozí platbou ze směnárny …

Na co bys měl potřebovat živnost? Na to, že propálíš tisíce za elektriku a vyleze ti z toho pár jedniček a nul, za které je shodou okolností někdo ochoten něco zaplatit? Nevidím v tom žádný atribut podnikání. To je jako kdybys potřeboval živnostenský list na obchodování s akciemi … a vidíš, nepotřebuješ jej … jediné, co musíš, je zaplatit daň z příjmu.

Bohuzel je to tak, jsou banky jako tusim raiffka nebo mbank, ktere rusi ucty ktere maji cokoliv spolecneho s btc, staci zminit bitcoin v poznamce k platbe anebo poslat penize / prijmout z nektere smenarny (maji je vsechny zmapovane vcetne zahranicnich)…

poslou ti s omluvou ukonceni smlouvy hned pri prvni takove platbe.

Tak pokud si chces odecitat naklady z dani je lepsi mit preci jen ten zivnostak…(bez nej se to dela dost blbe) .

co se tyce predmetu podnikani / zivnosti, proc ne treba pro oblast vypocetni techniky… :slight_smile: ale urcite by se nasly i jine pasujici volne zivnosti.

Hm, hezky … donedavna jsem to neresil, ale ted se chystam nejaky BTC prodat. Pouzivam jednu US a jednu GB smenarnu, tak jsem predpokladal, ze v ramci techto statu by problem byt nemusel …

A jak to probehne dal? Zrusi ti ucet a co ty prachy, ktere tam prisly?

Tak penize ti samozrejme vyplati bezhotovostne na jiny ucet ktery jim udas v ramci te lhuty na zruseni uctu … Napisou ti v duchu, ze pro ne nejsi korektni zakaznik a ze vypovidaji smlouvu kvuli nedostatecne transparentnosti plateb (jako kdybys tim ze pouzivas bitcoin mel i bankovni prevody netrasovatelne - haha).

Vsimni si, ze treba simplecoin z te hromady uctu co mela uz ma jenom Fio a CSOB :)… takze u tehle dvou bank je momentalne vse OK.

Zkousel jsem dohledat zdroj k tomu co ti tady pisu, ale po asi 20 minutach jsem to zabalil… uz to asi nenajdu… mozna casem to doplnim.

Zdravím ve vlákně. Nějakou dobu hledám co možná nejvíce informací ohledně možnosti podnikání v oboru kryptoměn a to hlavně v těžbě. Zatím jsem se dostal k následujícím faktům:

1. Z prodeje bitcoinu je nutno odvést daň z příjmu
  2. Pokud budu těžit a prodávat bitcoiny dlouhodobě, jedná se o soustavnou činnost za účelem zisku a tedy je nutno mít živnost nebo firmu. Kladem je, že živnost nebo firma mi dává možnost odpočtu nákladů.
  3. Bitcoin není v ČR uznaný za měnu, ale není to ani věc. Z pohledu DPH to však věc je. Nicméně existuje jakési rozhodnutí evropského soudu z roku 2015, které Bitcoin osvobozuje od DPH.

U bodu 3 je zakopaný pes, se kterým si nevím rady. Jak to tedy aplikovat? Pokud nejsem plátce DPH, pak nic neřeším a je klid. Otázka je ale, když plátcem jsem. Pokud bych na bitcoin koukal jako na věc, pak bych musel z ceny směnárny odpočítat 21% DPH (dopočítat základ daně). DPH pak odvést a tím být na zisku o 21% hubenější. Tuto cestu vidím jako nešťastnou, ale z výkladu práva asi nejpravděpodobnější. Moc se mi nezdá, že rozhodnutí evropského soudu obměkčí nějakého úředníka na místním FU a soud s FU nepřipadá k úvahu.

Najde se tu nějaký plátce DPH? Ve vlákně jsem potkal jeden příspěvek od @bSir, kde zmínil, že je plátce.

K celé problematice podnikání mám ještě jeden dotaz, a to týkající se daňového dokladu. Pokud na bitcoin budeme koukat jako na věc, tak když ho prodám, prodám věc a měl bych jako podnikatel kupujícímu vystavit fakturu nebo doklad. Je mi jasné, že směnárna o žádnou mojí fakturu nastojí, a tedy vystavím fakturu/doklad pouze do svého účetnictví. Je to tak, nebo mám ještě nějakou jinou povinnost.
Teď nemám na mysli problematiku s obchodem se zahraničím.

Zde nechám nějaké své zdroje (zlomek toho co jsem prošel), jen pro pořádek:

http://xbtc.cz/bitcoin/2015_07_23-proc-bitcoin-bez-dph-21-neni-samozrejmost/
https://cointelegraph.cz/news/rozhodnuti-evropskeho-soudniho-dvoru-na-smenu-bitcoinu-se-nevztahuje-dph/cz
http://www.kofron.cz/2015/11/10/bitcoin-btc-je-mena-alespon-z-pohledu-dph/

Vidím rozdíl v tom, zda bitcoin používáte jako platební metodu anebo s ním obchodujete…

Ve vašem případě předpokládám, že se chcete živit nákupem a prodejem BTC…

DPH se samozřejmě na bitcoin neaplikuje. Nelámal bych si s tím hlavu. Těžko vám jakákoliv směnárna (i v ČR) vydá doklad na kterém bude uvedeno DPH. To prostě nedává smysl. DPH neúčtujte jinak vás konkurence převálcuje a do byznysu se nemá smysl pouštět.

Je možné např. využít režim kdy DPH odvádíte jen z rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou.

Bitcoin určitě je věc určité hodnoty (ocenitelná), je to i platební prostředek a je to i svým způsobem digitální komodita. Fakturu bych vystavoval s 0% DPH. Na analytických účtech bych pak vedl přesná množství bitcoinů.

Jaké povinnosti navíc byste si představoval? :slight_smile:

V případě nejasností je možné zažádat generální finanční ředitelství o (zpoplatněný) závazný právní názor. Ten je poté akceptovaný všemi podřízenými finančními úřady. Pokud chcete mít 100% jistotu je to jediná cesta.

Co se tyce evropskeho prava tak smernice jsou neprimo (nutna transformace do vnitrostatniho prava) a v urcitych pripadech i primo zavazne pro obcany clenskych statu.

Zavaznost rozhodnuti ESD pro soudy clenskych statu prima neni ovsem judikatura pusobi svou silou presvedcivosti…

Děkuji @carlos za odpověď. Mám pocit, že bych bitcoin nepoužíval ani jako platební metodu ani bych s ním neobchodoval. Pod obchodováním si představuji nákup a prodej za účelem spekulace nebo dlouhodobé investice. Já své podnikání (těžbu) vidím jako prodej strojového času (výkonu) s tím, že v první fázi svůj strojový výkon směním za bitcoin, který následně prodám za běžnou měnu. Z toho plyne, že já bych byl prodejce výkonu směnárně (přeneseně) a v tom případě doklad s DPH bych vydával já směnárně. Ale vzhledem k tomu, že směnárna o doklad nemá zájem, pak by šel pouze do mého účetnictví. Samozřejmě vzhledem k tomu, že cenu (kurz) udává směnárna, musel bych DPH dopočítávat z konečné ceny.

Jestli tedy bych DPH neřešil a zároveň uplatňoval vratku DPH z nákladů, pak bych měl celkem slušná čísla na výstupu.
Za typ s žádostí na GFŘ děkuji, přeci jen to bude asi nejjistější možnost jak se dobrat nějakého výsledku (pokud vůbec pochopi dotaz). Přeci jen případné lapálie se zpětným dopočítáním DPH vč. sankcí bývají likvidační.
Druhou možnost vidím v začátku jako neplátce a třeba se to vykrystalizuje.

Další povinnosti si samozřejmě nepředstavuji, naopak doufám, že nejsou. Ale vzhledem k celkové neukotvenosti a mladosti problému se setkávám s mnoha rozdílnými názory. Proto se ptám na faktické zkušenosti již zajetých lidí v “oboru”.

Tady v Cechach asi na nikoho v oboru tezby moc nenarazite, preci jen elektrina je tu draha a dodavatele cipu daleko, takze tu nema smysl tezit… Vetsina tezaru se presunula do Ciny…

Smenarnu je take mozne brat jako platebniho zprostredkovatele a fakturovat blize neurcenemu koncovemu zakaznikovi. To imho odpovida vice realite, protoze za transakce plati bitcoiny ti co je odesilaji (pokud pominu virgin coiny).

Zdravím.
Chceme s přáteli rozjet mining farmu. Prostory na to máme, máme elektrokotel tím pádem i dobrou cenu za kW/H. Ovšem je problém v tom, že:

1. Prostory jsou v rodinné domácnosti s určitým odběrem el. energie ročně. Jakmile rozjedeme prvních pár strojů, roční nárůst odebrané el. energie bude cca. 2,5 násobek a vyšší. Nemůže z toho být nějaký problém u dodavatele? A další otázka nemusel bych kvůli tomu do domácnosti řešit další nebo podřadný elektroměr?

2. Musíme to vést jako oficiální podnikání na živnost, když z objemu vytěžené měny, budeme prodávat jen tak velký objem, který nám pokryje náklady na provoz tzn. propálenou elektřinu? Musí se tahle finanční částka v korunách, která bude určená na pokrytí energií, danit? Nebo to můžeme mít neofiko a nikomu to teoreticky hlásit nemusíme?

3. Ve spojení s bodem 1 a nárůstem spotřeby energie v domácnosti na cca. 2,5 násobek, jaké jsou rizika? Může to přijít kontrolovat policie? Finanční úřad? Regulační úřad atp.?

Opravdu velmi by mě zajímaly zkušenosti lidí, kteří již například mining farmu provozují, po případě lidí, kteří se pravidelně pohybují v oblasti daní a legislativy, jak postupovaly a jak by postupovaly kdyby dnes rozjížděly takový projekt.
Omlouvám se za nově založené téma, jelikož už tu o elektřině i daních jsou nějaká témata. Ovšem témata jsou pro mě v tomhle ohledu naprosto nepřínosná a neaktuální.

Předem jen upozorním, komentáře, které nejsou věcné a k tématu vůbec nepiště. Rád bych tuhle debatu zachoval na dobré a kvalitní úrovni.
Budu rád za všechny názory, kritiku, tipy, rady a poznatky z vlastních zkušeností. Díky.

S podzravem,
Petr.

Jediny problem je ze by je mohlo napadnout u vas hledat vietnamskou pestirnu :smiling_imp:, jinak si nedokazu predstavit jak by to melo vytvorit problem u dodavatele…

Tezbu na ZL vidim jako jedinou moznou, jelikoz umozni dat si do nakladu tu obrovskou inicialni investici. V pripade platcovstvi DPH bude zasadni problem prave v tom zakladnim odectu dane na vstupu. Resp. ne problem, ale urcite komplikace protoze FU to u nove zalozeneho subjektu bude chtit detailne proverit.

Co se tyce toho ze mate dobrou cenu za kWh stejne bych to jeste prehodnotil a napr. si srovnal jaka je cena z kWh vasi prime konkurence - tzn. predevsim v Cine. Mozna dojdete k nazoru ze zas tak dobrou cenu nemate.

Jo s tou pěstírnou mě to taky napadlo a mama straší, aby tady kvůli tomu nešaškovali policajti. Už jen kvůli tomu asi bude lepší to rozjet přímo na živnost :slight_smile:

Jinak do nákladů se dá napočítat vše od pořízení, přes provoz tzn. elektřinu, nájem a například i pojištění atp. a tím pádem by bylo vše osvobozené od daně? Jestli se mýlím tak mě prosím opravte.

Jo s tou čínou je mi to jasný… tou “dobrou cenou za kWh” jsem měl spíše na mysli, nejlepší cenu z pár známých, kteří se na tom podílíme. S obrovskýma farmama v číně se to nemůže srovnávat. Ti jsou úplně jinde.
Ale tady mě napadá otázka, jak by se dala například srazit cena za kWh? Dal by se například předělat tarif z klasického pro domácnost na nějaký podnikatelský výhodnější, ale tak mohl být využíván i pro provoz domácnosti? Nebo bych v takovém případě už potřeboval podružný elektroměr a mít zvlášť tarif pro domácnost a zvlášť pro podnikání?
Nebo jsem četl, že velmi výhodné je mít provozovnu v objektu který je spojen s plantážema solárních panelů. Není tedy tím pádem možná už levnější platit pár korun měsíčně za nájem a provozovat to mimo domácnost?

Tak zrovna na najem a pojisteni se DPH nevztahuje, takze tam je platcovstvi k nicemu.

2 posts were merged into an existing topic: Elektřina - cena, tipy a triky

http://zdanenikryptomen.cz/zdanenikryptomen.pdf

@lahy tady míchá dvě věci dohromady. “Napočítat si do nákladů” znamená že daň z příjmu se vypočítává se zisku (výnosy mínus náklady).

Naproti tomu osvobození od daně z přidané hodnoty znamená, že tyto položky DPH nepodléhají (a zároveň si DPH není možné nárokovat na vstupu) - viz § 51 zákona o dani z přidané hodnoty

§ 51
Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně
(1) Při splnění podmínek stanovených v § 52 až 62 jsou od daně bez nároku na odpočet daně osvobozena tato plnění:
b) finanční činnosti (§ 54),
d) pojišťovací činnosti (§ 55),
e) dodání nemovité věci (§ 56),
f) nájem nemovité věci (§ 56a),