Ethereum

ethereum

Stejně ty karty budete asi podvoltovávat, ono pokud mají limit tak nic jinýho nezbývá. Si pamatuju R290 jsem musel podvoltovat co to šlo, aby udržela vůbec svůj takt díky TDP při fufrníkách na plný knedlík.

Tak mam doma nejaky haraburdi na kterym mi bezi Ubuntu 14.04:

MB s 4x pci-e osazeny jakymsi dvoujadrem athlonem, 8GB RAM
PSU 1000W a 650W
HDD

• plnou krabici USB riseru

Premyslim nad tema grafikama, nejlip i tak asi vychazi ta Sapphire R9 Nano i s tim nizsim vykonem, nez jsi uvazoval.
Premyslim, ze se mi ted nechce dat plnou cenu, takze uvazuju nad splatkama s tim, ze pak ty karty strelim na aukru :wink: (jsem ted trochu omezenej v rozletu, protoze potrebuju cash na stavbu baraku a nevim uplne presne, jaky mam rezervy … obcas se to pohne vuci rozpoctu, jednim i druhym smerem. Navic jsem si nechal sepsat hypoteku s jednim debilnim hackem, ze kteryho mi hrozi, ze nez dostanu prachy od banky, tak budu muset nejdriv proinvestovat ze svyho, rozumej prodat akcie (ktery mi nesou mnohem vic, nez je urok hypoteky) a pak si nechat poslat prachy od banky. Jsem debil, ze jsem si toho nevsiml driv.)

Neznama je prechod z PoW na PoS … pokud by to bylo treba za pul roku, mohl bych po dvou mesicich pridat jeste dve ty karty, ktery bych koupil hned bez splatek.

Co si o tom myslis?

Mne ted pobavilo ze jsem prodaval rok starou highendovou nVidii (GTX970 4GB OC) a defacto za cenu, za kterou jsem koupil… Ony totiz ty karty mezitim podrazily :)… Cca o 600Kc se na alze prodava po tom roce draz. Plus zaruka 36 mesicu…

GPUcka jsou pomalu lepsi investice nez kryptomeny :wink:

No, moje uvaha je, ze za rok ta karta na cene zas moc neztrati a pokud se pohne koruna vuci dolaru spravnym smerem, tak to muze dopadnout presne tak, jak popisujes :slight_smile:
A nepredpokladam ze soudruh Singr, potazmo CNB bude lobbovat za silny kacaky …

Jak rikas… Sam si to vysvetluju tim, ze pokrok v cipech nenastal za posledni rok… Mozna naopak maj nejaky fabriky problemy… Protoze kurzova zmena zadna nebyla - kupoval jsem 11/2014…

Navic “28nm vyrobni proces je s nami uz 5 let, tak ceny karet nepadaji tak jako kdyz byl proces jen 2 roky nez prisel novy jemnejsi vyrobni proces…”

Dival jsem se pak ze zvedavosti na komponenty PC co jsem tenkrat stavel a jediny co zlevnilo na pulku byly pameti…(pokles o 47%) CPU slo nahoru (narust o 3%) a GPU taky… (narust 5%)
Co dal drzi cenu je profi chladic - ta se nehla o chlup.

Samozrejme zbytek (deska, flashdisky) klesa…

Tyjo, mas pravdu, v roce 2010 jsem si koupil taky noctuu a po vice nez peti letech je o 350+ drazsi nez tehdy … to me poser :slight_smile:

Mno, tak splatky jsem zavrhl. Na alze je sice moznost na 6 mesicu bez navyseni, ale ten proces papirovani je tak odpudivy, ze v okamziku, kdy po mne chteli cislo na zamestnavatele, jsem rekl stop a objednal si jeden kousek na otestovani za plnou cenu. Fakt nemam chut komukoliv ve firme povidat, proc mu volal nejakej vocas z cetelem a lustroval me … za to mi to kvuli mizernejm 13 tisicovkam nestoji :smiley:

To bude tím cenovým paradoxem, co zažívají ceny hw komponent v Rozkradistánu…

Dle kurzu dolaru by měla elektronika zlevňovat, ale děje se přesný opak (zřejmě v rámci zachování inflace a marží).

Mno lámu si s těma grafikama hlavu už pár dní a pořád nejsem definitivně rozhodnutý…

Už jsem přemýšlel i nad Fůrií s vodníkem, ale ta stojí 20k - jenže věřím že s tou už bych se na 35+MH snad dostal při 275W, jde mi hlavně o to, že už tak mám v bytě od jara do podzimu vedro, takže teplotu budu hodně řešit…

Uvažuju takhle - za Nano dám cca o něco míň než za 2x 380X.

Jenže 2x 20MH při 380W+pc je jiná liga než cca 26MH při 175W.

Kritické jsou první dva až tři měsíce které rozhodnou, jestli se to vrátí - takže mi přijde lepší rovnou rozjet větší výkon než po 2 měsících přikupovat.

Jinak od ledna doteď se zvýšila obtížnost cca z 490 na 1120, což mi zhruba vychází snižování výtěžnosti o 0.5% denně.

Pokud vím že nyní bych udělal 0.495 EHT - kolik budu mít od teď za 2-3 měsíce? Až se dostanu k výsledku tak se rozhodnu jestli do toho jdu.

Výpočet 0.5 ETH * 60 vychází fajn, ale realita bude jiná a za 2 měsíce se to už třeba ani nemusí vyplatit zapojovat (ale pořád se vyplatí těžit dál s hw co už se “splatil”)…

Jasne. Ja teplo zatim moc neresim. Me se navic i rysuje moznost umisteni rigu do firmy, ktera ma nejakym zpusobem nasmlouvany odber elektriny za pausal. Pokud se svym prikonem vejdu, abych jim nerozbil horni limit, a dokazu se nejak rozumne dohodnout s majitelem, tak budu topit tam :slight_smile:
Pripadne v lete prejdu na tarif tepelneho cerpadla, tak muzu dat rig do garaze (Pokud bude jeste co tezit)

A verim, ze z toho nana dostanes vic nez 26MHs. Co jsem se dival do tech prehledu, tak drtiva vetsina tech hodnot je z W10. Myslim, ze linux obecne dovoli uzivateli vrtat do nastaveni vseho mozneho.
Rozhodl jsem se, ze jakmile rozbehnu tu prvni kartu, hned objednam dalsi. Sice je to dost penez, ale myslim, ze si na sebe vydelaji a jeste je po skonceni tezby budu schopen prodat za slusnou cenu.

Co se týče změny výnosu v čase, sesmolil jsem v rychlosti
toto.
Snad Ti to pomůže v rozhodování. Mělo by to jít i editovat.
Aktuální data o síti a výnosu na MHs najdeš třeba tady.

Také jsem použil své kung fu a zajímalo by mě, jestli jsme došli ke stejným závěrům, protože jsem to počítal trochu jinak, ale na stejném principu.

Mám výpočet pro prvních 120 dnů 380x vs. nano. Počítám pouze cenu grafiky a ostatní hw 0. Asi hacknu dva zdoje co mám 400+300W a spojím je v jeden, to je jediné co mi chybí-pořádný zdroj.

Tedy vychází mi ROI 98% po 120 dnech u 380x a 75% u nano…

Počítáno s cenou ETH 10.7 usd a usd za 24 Kč.

Na počátku bylo 0.485/0.63 ETH/den u 380/nano.

No, hele, ja ROI nepocital … ja tak nejak pocitam s tim, ze cena tech karet mi nebude plne k tizi :smiley:

EDIT: hele a nemas na mysli spis break even? Cesky, kdy se ta karta zaplati?
Dodelal jsem to tam a pro nano mi to vychazi cca 140 dni pri tech parametrech, co tam mam.
Po 120 dnech mi vychazi cca 90% porizovaci ceny.
Nase kung fu jsou tedy rozdilna … jakou pocitas porizovaci cenu nano? ja 13 500,-

EDIT2: po uprave parametru, abych se priblizil tve cene 10,7 USD/ETH je to pri 120 dnech cca 96, skoro 97%

EDIT3: mame rozdilne vychozi hodnoty vynosu na MHs … podivej se na aktualni stav:
Nano
vs
380X

Jo myslel jsem kdy se karta zaplatí. Já to beru jako investici… A jelikož si do budoucna ten stroj chci nechat na hraní a nebudu ten hw potom prodávat, tak to beru jinak.

V tom případě kdybych to počítal tvojí metodou, tak jsem na svých už po 3 měsíci možná. Ono taky pár dnů zpátky byl EHT 12+ usd.

Asi i počítáme náklady na elektřinu jinak, já mám totiž d01d, takže jsem tak na 6kč/kwh, když budu těžit celý rok tak i pod 5 Kč (celkové náklady).

Mrkni na ten vychozi vynos v EDIT3 o dva posty vys , mas ho nizsi nez ja a nez je realita. Elektriku beru cca 5Kc/kWh, mam D02d zatim.

Kazdopadne asi ty 380X vyjdou lepe diky nizsi porizovaci cene. Pomer porizovacich cen a vykonu neni stejny.

Ja uz na virtualni svet nemam bohuzel cas, takze GPU si nechavat nehodlam, a proto jsem v jine pozici a uvazuji jinak. To je jasne.

Rozhodně mi ale pořád připadá lepší koupit 2x 380x než 1x nano.

Když pominu elektřinu, kterou stejně odečtu od zisku a defacto ji tedy neplatím, tak pokud jde o pořizovací cenu a výkon tak to vychází lépe.

Samo pokud to bereš tak, že ti jen v té gpu budou ležet peníze které dostaneš zpět tak je to asi jedno…

Můj záměr je spojit příjemné s užitečným. Koupit si herní mašinu co se sama zaplatí a zároveň zaspekulovat s natěženým ETH. A při troše štěstí prodám eth za 20 usd na konci roku a budu spokojený a něco z toho i kápne:D

Už jsem byl ale skoro rozhodnutý jít do té nano - takže další brouk v hlavě:D

Vize je co nejdřív dokoupit druhou kartu a pak tu jednu na závěr prodat a jednu si nechat. A za utržené peníze dokoupit zbytek hw co mi chybí na herní komp.

Jj - počítal jsem 20 mh vs 26 mh a hlavně ta cena eth se pořád mění, teď už je to zase 11.5 usd:D

Zkusím to přepočítat

Edit: sjednotil jsem vstupní údaje a počítal elektriku 5 Kč a eth 11.5 usd.

Nj. počítal jsem orientačně za nano 13500 Kč, takže reálně je to 99%

Slušné…

No mozna by stalo za to napsat si bota na ksefty s ETH a na mining se vykaslat :smiley:

Abych to shrnul, tak po 4 měsících jsi na tom o 11 tisíc lépe (natěženo+prodej grafiky).

Takže pokud zainvestuji nějakých 6800 Kč, mám je sice zpátky rychleji, ale ve finále natěžím při srovnatelných nákladech na elektřinu o 18 eth méně.

No tak to asi zase vítězí nano:D Se prostě nerozhodnu…D

finální verze výpočtů:) Definitivně jsem si odpověděl na otázku, jestli radši živit 2x 380x nebo 1x nano.

jen roi jsem zapomněl vynásobit 100 a dát do procent…

2x nano, jako ja :wink:
No, ja mozna pak jeste jedno, dve prihodim … mam desku s 4xPCI-E