Ethereum

ethereum

Jinak mám dobrou zprávu, s d02d se dá dostat při provozu 2x gpu celoročně na hezkých 4.40 Kč/kWh.

Pokud plánuješ víc tak možná ještě lépe. U mě to znamená, že si budu muset zase změnit tarif… Loni jsem měnil na d01d a platím teď zálohy 300 Kč a spotřeba 600kWh za rok:D Aby si v eonu nemysleli, že místo těžby svítím…:cowboy_hat_face: Docela se bojím, aby pak nebyl problém po roce ty zálohy zase snížit… Asi to moc nebudou chápat když mám 7 let stále menší spotřebu a teď najednou taková palba:D

A kterou teda přesně kartu máš a odkud? Zjišťuju že všude podražily a nebo jsou vyprodané a sice jsou “objednané” ale bez informace kolik kusů, takže kdoví jestli jsou u výrobce dostupné…

Můžu mít za 13200 od saphire. Ta od asusu má tdp 225W a je mnohem dražší při stejných parametrech, zvláštní.

A jediné kusy co vidím jsou na czc.cz za 13500, ale ty jsou MSI což není moje oblíbená značka, ale stejně všechny vypadají jaksi podezřele stejně.

LOL na itage dokonce bratru po 15k za R9 nano:D

No, ony jsou ruzne modely za ruzne ceny od ruznych vyrobcu. Ja vzal posledni Sapphire s TDP 175W z Alzy za 13500,-
Od koho bys mel tu Sapphire ty?

Neni problem zalohy menit temer libovolne :slight_smile: Vzdycky mi to zvednou po fakturaci, vzdycky si to hned stahnu zpet, protoze v pripade, ze mas nedoplatek, tak to chtej okamzite, kdyz mas preplatek, tak maj na vraceni spoustu casu a manana … a to me sere, tak radsi dluzim, nez bych jim pujcoval bezurocne prachy … BTW odkud jsi, aspon priblizne, jestli nejsme nahodou sousedi :smiley:

TDP je pouze přibližný údaj, který navíc každý výrobce uvádí jinak. Takže určitě by to chtělo nejdřív vyzkoušet, jakou má ta grafika vlastně spotřebu v reálu a kolik vytěží.
Např. GTX980Ti má na ETH (Dagger-algo) nižší hashrate (17MHs), než GTX970 (20MHs).

https://www.tsbohemia.cz/sapphire-r9-nano-4gb-hbm_d228929.html?fulltextword=r9%20nano
Jenže není skladem.

Ze Zlína:)

No, s tim TDP je to hezky popsano treba tady.
V podstate je to ztratovy vykon, ktery se pri situaci, kdy neni vykonavana mechanicka prace, prakticky rovna prikonu. Dodana energie je vyzarena ve forme tepla.

Co se tyce hashrate, muze to byt samozrejme ovlivneno i OS, nastavenim a tak … je to alchymie.

Tak sousedi nejsme, ja jsem z Trebice. Tak nic, na pivo je to daleko :smiley:

No, pisou tam, ze kdyz objednas ted, bude k dodani v utery, to nevidim jako kriticky …

Tak např. tady naměřili R9-Nano při max. zátěži úctyhodných 437W (průměr 186W). http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-nano,4285-9.html

Zrovna čtu tohle:) Tam říkají, že sice nano dokáže fungovat výkonově jako fury x, ale za cenu stejné spotřeby a toho že se ten shitový chladič neuchladí
http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/graficke-karty/test-amd-radeon-r9-nano-nejzajimavejsi-graficka-karta-na-trhu-highend-v-15cm--10.html

Při taktu jádra 1000 mhz s vyplým dynamickým taktováním tdp 297W:)

Jenže těch 437W byla podle grafu špičková hodnota po dobu v řádu desítek až maximálně stovek milisekund.
A ten průměr je taky poměrně zavádějící, protože neodráží statistické rozdělení vzorků. My technici ho nemáme rádi :slight_smile:
Lépe realitu popisující by byl medián, který bude, dle grafu, rozhodně nižší než průměr. I když i ten průměr má jistou hrubou vypovídací hodnotu, a to tu, že to uváděné TDP 175W v podstatě odpovídá realitě.

Ano, s přetaktováním vzroste příkon nad TDP, takže se může stát, že chladič, odpovídající TDP nebude stačit. Počítám s tím. I dřív jsem používal stolní ventilátor k podpoře chlazení GPU. Ale nárůst výpočetního výkonu o 15-17% by to mohl kompenzovat :slight_smile:

EDIT: no, trochu mě nesedí ale ceny těch karet, srovnávají to s Fury X, která má být levnější … no, možná ten půlrok pomlel s cenama, ale Sapphire Fury X je teď cca o 5k5 dražší než Sapphire Nano. Myslím si, že ani před půl rokem ten rozdíl nebyl naopak, takže mi to ten test a hlavně ten závěr dost degraduje ve smyslu validity …

nano stávala 20k ještě v září, teď je právě v novém roce megalevná.
http://graficke-karty.heureka.cz/sapphire-radeon-r9-nano-4gb-ddr5_21249-00-40g/

úplně dole - vývoj ceny.

Potom OK, ten test je v tomto kontextu OK.

Těch 297W je průměr spotřeby celé sestavy v 6 herních testech se zapnutým dynamickým taktováním.
Tzn. že pokud grafika není v některých hrách plně využita, tak se podtaktuje. Což samozřejmě neplatí pro mining.

Navíc těch 28MH/s je s přetaktováním jádra na 1100MHz, pamětí 500MHz, tzn. dalších +50% power limit.

Nema nekdo zkusenost pri tezeni s tim, ze se mu na karte s dvoujadrem vypina pri tezbe nahodne jedno z jader? A je to opravdu nahodne. A kdyz pak vypnu tezeni a znovu nahodim, tak mi to jadro uz tezi treba jen na 70%. Musim celej pc zrestartovat a pak mi obe zase tezi tak jak maji. Kdyz jsem kdysi tezil na HD 5970, tak mi to proste spadlo, dal jsem znovu tezit a nebyl problem. Ale tady to nejak s tou GTX 690 nefunguje. Ze by to mohlo byt pretaktovanim?

Přetaktováním to být může, mě to dělalo u nvidie taky, když jsem ji brutálně přetaktoval a dal otestovat stabilitu v nějaké hře, tak pak spadly zničehonic takty třeba na 400mhz a dokud sem PC nerestartnul, tak ty takty byly i v zátěži takhle výrazně nižší a sekalo se to a bylo to overclockingem. Nicméně taky se můžou hádat jádra o paměť, je to sakra náročný. Má to sice 4GB což by pro obě mělo stačit, ale je otázka, jak s ní hospodaří, ale to je jen teoretická domněnka.

Všiml jsem si, že geth klient když tahá blockchain, tak hází občas error, že není žádný peer se kterým by se synchronizoval a musel se geth sestřelit a spustit znovu. Na developer foru psali, že to v 1.35 verzi opraví (ta už je nasazena). Opravili. Samo se to restartuje bez nutnosti to dělat ručně.
Tahle metoda opravy je trochu jako opravit chcípající motor tím, že si sám bude za jízdy točit klíčkem v zapalování a neřešit podstatu.

Každopádně jestli to takhle bastlí celé, tak ethereum core = hodgepodge mess…

Ethereum cena pozvolna padá, že by minéři vybírali zisky? Objemy obchodů jsou ale obří, 60k BTC jen na poloniexu denně. To je 24M USD za den a to je sakra obrat.

Vypada to tak … uvidime, jak se to vyvine :slight_smile:
Taky pekne spadl vykon site …