Ethereum

ethereum

Tak uz to zase splha nahoru, prijde mi, ze to bylo mozna nejaky umely vyprodej za ucelem nakoupit levne …

To bude kolísat pořád, je to přehřátý.

Jinak u mě kolem 12Mhashů, “lehce” přetaktovaná GTX950, co nestála ani 4000.

Nechám to chvíli trápit a když to bude stabilní, tak pak zkusím taktovat v afterburneru, asusácká utilita víc nedovolí a na TDP ještě je 14 procent rezerva do limitu. Jde o herní budget PC do 10.000 se vším všudy a nepřetaktovaná v tom je možná tak klávesnice :smiley:

Jako pro zábavu proč ne, ale hashrate sítě koukám, že roste skoro exponenciálně, ti koumáci, co tady dělali výpočty, počítali s tím, že obtížnost se každý měsíc klidně zdvojnásobí?

https://etherscan.io/charts/hashrate

Do grafu si klidně jednu setinku už můžete přičíst, až zítra zapnu “velký kompy”. I v roce 2016 existují lidi, co si pořídí high end grafiku a pak jí válí ve skříni, kterou zapínají 2x do roka na LANce.

Osobně věřím v jakous takous profitabilitu tak měsíc (v optimistické variantě). V realistické tejden.

Technická… Jak to při těžbě vytěžuje cpu (předpokládám že by nemělo)? Snažím se dopočítat jaký zdroj potřebuju a vychází mi, že bych si teoreticky vystačil i se 650W pro 2 gpu.

Pak je ve hře 700w a 800w. Ostatní už jsou tak drahé že bych snad raději provozoval dva pc každý se 650W.

Na začátku těžby to CPU vytěžuje na plný pecky než to nasouká do RAM a z ní do VRAM. Cca 2 minuty možná spíš i déle, neměřil jsem to přesně, to trvalo na přetaktovaném G3258 pentiu na 4.3Ghz. Na nějaký šlupce to tímpádem může trvat i čtvrt hodiny. Během těžby jsou to jednotky procent, mám puštěný geth ten neustále synchronizuje blok, jak geth tak těžba berou kolem 1-2 procent celkového cpu výkonu. Takže by to pak mělo dávat i nějaké shitozní CPU.

Zajímavé ale je, že když během těžby používám teamviewer, tak to při aktivním připojení neskutečně žere procák (system proces bere cca 80 procent z jednoho jádra, druhé se fláká) a dělá to jen při těžbě, asi to substituuje grafiku, která nemá v tu chvíli žádnou rezervu.

EDIT: Důkaz místo slibů, ten proces system vytěžuje čistě jen teamviewer, těžební proces nestojí vcelku za řeč a geth zrovna tak.

A co se tyka vypoctu vydelku, tak je pravda, ze kdyz jsem tady psal 16.3. o tom, ze vydelek pri 26MH/s je 0,63ETH, tak dneska uz mi ta sama kalkulacka ukazuje 0.595041ETH. Takze celkem rozdil ;).

Když se dívám na obtížnost od 1 do 14.3 tak rostla o 2.7% denně, to je krapet jiná než jsem počítal 0.5% denně. Naproti tomu od propadu ze 14 na 15 to roste jen o nějakých 0.8%.

Fakt těžko něco počítat s výhledem na několik měsíců když se údaje mění několikrát denně stejně tak i kurz eth.

Při 20MH 14. kolem 0.3 eth, 15. 0.5 eht a teď 0.459:D

https://etherscan.io/charts/hashrate
https://etherscan.io/charts/difficulty

Soudě dle nárustu hashrate půde brzo obtížnost na nová maxima. Taky dobře, že můžu mít grafiku nejdřív ve středu - aspoň je čas si to pořádně promyslet:D

Při d02d se dá při volbě dobrého dodavatele dostat daleko levněji, výrazně pod 4Kč.
Obecně ale těžit za tyhle bytové tarify nepovažuji za moc moudré. Při přímotop sazbě se dá dostat na cenu i kolem 2Kč a kdo dokáže vytížit jističe na max., tak se jinak počítá příspěvek na obnovitelné zdroje a cena může jít o dalších pár desítek haléřů dolů.

Eonu je zvýšení spotřeby jedno, hlavně že se platí :slight_smile: Akorát, co jsem se poprvé asi z 6MWh ročně přehoupl najednou hodně přes 50MWh, tak mi nasadili dvakrát na pár dnů měřáky, mysleli si, že je jejich chyba a divili se, že jsem jim spotřebu odsouhlasil, jelikož ve městě snad žádný rodinný dům neměl tolik :slight_smile:

Ještě bych přidal pár svých dřívějších zkušeností s miningem přes GPU. Obecně příliš nedoporučuji kupovat aktuálně nejdražší karty, jestliže není současně podpořeno adekvátním nárůstem výkonu v miningu (což obvykle není).
Na drahých kartách je vždy při následném prodeji vyšší ztráta, než u levnější třídy. Dále se výkonnější obvykle více zahřívají, častěji odcházejí ventilátory, které navíc tím, že se točí na vyšší otáčky jsou dost hlučné.
Konkrétně mohu srovnávat na pár stovkách karet Radeon R9 270X, 280X, 290X. Jednoznačně nejlepší poměr výnos/cena byl u 270X. 290X se rozprodávaly poměrně s výraznou ztrátou.

Jedině snad v současné době argumentem pro v diskusi probíranou R9 Nano je nižší spotřeba, ale i tak to podle mne má snad smysl pouze pro ty, kteří platí nejdražší tarif D01 kolem 6Kč.

Jo ted mne tez prekvapila uspora asi 2.000 Kc na kazdych spotrebovanych 2.000 kWh s vitezem spotrebitelske “aukce” dTest (www.chcivyhodnejsienergie.cz) - www.3-e.cz … Sam bych neveril jaky rozdily tam jsou… Jednalo se taky o d02d, ale s tarifama na topeni se to pochopitelne srovnat neda.

No s tou výhodností karet - na netu jsem našel, že R9 370X potažmo 270X 18Mhashů a to z několika zdrojů, což se mi ani nechce věřit, na ethereum je to jasná volba. 280X je někde na 22MH a 290X jen 23MH, zřejmě převážnou roli opravdu hraje výkonnost pamětí. Ty mainstreamové karty měly samozřejmě výhodu, že se daly nastrkat i do kompů, co dům dal, se zdrojem, co dům dal, pokus strčit tam ze srandy 390ku skončil, no… bylo to barevné, hlučné, a vyrazilo to pojistky v celém baráku.

Každopádně jakýkoli olítaný starý pitcairn s 2GB je jasná volba, ideálně s co nejnižší spotřebou, ten výkon 270 potažmo 270X (a přeznačených alternativ 370) je impozantní a stačí na to starý kepl, na linuxu by teoreticky mohlo stačit i 2GB RAM v systému, kdyby systém byl jo osekanej (ten mining soubor, co se hrne z paměti do GPU má 1500MB).
To byl zase kauf je všechny rozprodat, protože 270/370kám už docházel pomalu dech ve hrách, a nechat si v dosahu jen ty nejsilnější :confused:

Pořád jsem tak nějak hledám, co je na ethereu tak úžasné, aby to ospravedlnilo 1MLD USD marketcap a… nenašel. Trochu mi to připomíná NXT ve svém počátku. Hodně velké fluidum, raketový růst, velké objemy, hromada žvástů kolem a skutek utek, i když proti tomuhle byla i NXT bublina slabý odvar.

Zajímavý názor padl na shitcointalku, kde někdo tvrdil, že za nárůstem ceny stojí zmínka o budoucnosti financí v souvislosti s kryptoměnami obecně na konferenci o transformaci financí na WEC v Davosu, s čímž koreluje i exponenciální křivka růstu u ETH. https://www.youtube.com/watch?v=JwkC8WaN5T4

Spíše počítat s tím, že 370 a 270x reálně dávají kolem 15MH, někdy i o něco méně. Jistou výhodou 270 a 370 (bez x) je to, že mají obvykle jen jeden přídavný PCIE napájecí konektor, takže v případě větších sestav je méně kabeláže a nemusí se řešit různé redukce.

No tak mně se povedlo s přetaktované R-370 (1100/1500Mhz) dostat max. 11MH/s, víc ani omylem.

4 x 390 msi —> 100 Mhs ----> 1150 w cca .

Jinak je ale ta aukce dTestu spíše jeden velký průšvih. Aukci totiž vyhrála skupina Bohemia Energy, která tam nastrčila 3E, kterou loni koupili. Ačkoli se dTest neustále prezentuje jak hlídá vše pro spotřebitele, tak Bohemia Energy jsou historicky hlavními představiteli nekalých praktik podomního prodeje elektřiny (minimální slevy, dlouhé úpisy a výpovědní lhůty, vysoké sankce, agresivní dealeři, kteří oblbují staré lidi atd.)
Navíc je dost podivné, že nebyly zveřejněny (a zřejmě ani nebudou) jasné ceny, které byly vysoutěženy, tak jak tomu bývá zvykem u energetických aukcí. Zveřejňují se jen jakési pofiderní hypotetické úspory, které jsou odvozeny od nejdražší nabídky na trhu.
Raději doporučuji zvolit osvědčené alternativní dodavatele s nízkými cenami a slušnými podmínkami typu Ampermarket nebo třeba Fosfa pro letošní rok. Dobrý nezávislý srovnávací kalkulátor dodavatelů energií je na http://kalkulator.tzb-info.cz/

Ethereum Marketcap Drops 30% Overnight

Nejzajímavější info (pro mě novinka) je však na konci krátkého článku.

A to jsem zrovna dnes probiral ether s kamošem co jsem s nim v roce 2013 těžil litecoiny a předpovídal, že něco podobného co umí ethereum se časem taky může přidat do bitcoinu a voila ono už je to tady…:slight_smile:

Marek Šíp psal o ETH bakalářku, tak jsem ho požádal o menší shrnutí, co je Ethereum - možná bude i pokračování, více technické

Tak Nano dorazilo, neco hashuje, ale kdyz pustim test, tak pise 0.
Jsem z toho docela znechucenej, geth pada jak listi na podzim, ethminer pada jak listi na podzim … a to jsem odebral dev verzi z repozitare a jedu “stable”.

Jeste zkusim x64 verzi Ubuntu 15.10, ted jedu 14.04 i686 … jinak budu muset napsat nejakej tool na check a restartovani. Akorat me pak bude srat ten cas generovani DAG file.

Musim konstatovat, ze kvalita software je u ethereum oproti bitcoinu dost bidna …

Tak já zatím s ethminer nemám žádnej problém. Používám nejnovější verzi z C++ Client: https://github.com/ethereum/webthree-umbrella/releases
Každopádně, to Nano mě docela zajímá, jestli je skutečně výhodnější, než R-380/390. Když tak postni nějaké výsledky, Dík.

Taky jsem byl ze zacatku znechucenej testovanim a tezenim. Ale pak jsem se vykaslal na geth a sel jsem do tezeni bez nej pres pool. Stahnul jsem si tohle https://github.com/Vesterberg/EasyEthminingFull a od te doby nemam problem. O vikendu jsem zprovoznil druhou grafiku HD 7950 a ta mi jede stabilne bez vypadku kolem 20MH/s.