Ethereum

ethereum

na linuxu?

Jedu na Win7
5a7b00a665818

zatim se chci W vyhnout, uvidim …

Hm, mam verzi 1.2.2 … fakt zkusim jeste i cistou instalaci 64 bitovyho systemu a kdyztak W7.

EDIT: tak 32bitovy system asi fakt nebude to pravy orechovy. Zkousel jsem ze zoufalstvi i binarku qtmineru pod wine a skoncilo to miliardou hlasek, z niz podstatna byla, ze to exe neni spustitelny soubor pro 32 bitovy system …

Nezkoušel někdo tohle?

ALETH ONE MINER
Since homestead, we provide an easy one click miner app called Aleth One. This is your best option if you don’t like using the command line

Nanečisto jsem si nainstaloval na Ubuntu cpp-ethereum (mělo by to být součástí), ale moc jsem nepobral jak to funguje a čím to spustit:)

Btw za boha nemůžu dostat do ubuntu 14.04 fglrx (mám sice na ntb jen hd5470), ale i když postupuju podle všech návodů, po restartu nemám obraz a musím přes live cd chrootnout system a fglrx odinstalovat, pak to zas jede.

Dosud jsem si vystačil s otevřeným ovladačem i hry jely ok, ale bez toho si nemůžu vyzkoušet těžbu ani nanečisto:(

A to jsem jel tou jednodušší verzí - fglrx přímo z repozitářů. Z tohoto pohledu to zprovoznit na widlích asi bude mnohem jednodušší.

No je pravda, ze ve win7 jsem musel pouzit taky jen 64bit, ve 32 jsem to nerozjel.

Me slapalo toto:

sudo apt-get -y update   
 sudo apt-get -y upgrade -f   
 sudo apt-get install fglrx-updates  
 sudo amdconfig --adapter=all --initial  

Pravda je ale, ze jsem na tom pocitaci mel nejakou instalaci AMD ovladacu a SDK z drivejska. A navic, je to 32 bitovy system, protoze 64 bit mi tehdy nejak nechtel funkovat.

No, zacinam to taky videt tak, ze na 32 bitovem systemu to nejde stabilne rozchodit.

Matně si vybavuju, že jsem se po netu v návodech dočetl něco o tom, že to funguje 64 bit only. Takže s 32 systemem to nepojede.

Ruku do ohne bych za to ale nedal, vedet tak kde jsem to presne nasel:)

Jinak dik za prikazy. S tím systémem co mám už to doklepu do dubna a pak nahodím 16.04, ale nahodim čistou instalaci a zkusím. Pokoušel jsem se o to s každou novou verzí jádra, ale asi půl roku zpátky jsem pokusy vzdal.

Mrknu do man, doteď jsem si vystačil se “sudo apt-get update&&sudo apt-get upgrade&&sudo apt-get dist-upgrade&&sudo apt-get install -f” :smiley: Vím mohl bych začít se sudo -i a pak to zkrátit, ale vyvolávám to vždycky z historie.

Přepínač -y a upgrade -f je pro mě novinka. Předpokládám, ale že to má prakticky stejnou funkci jako install -f jen musím dát o příkaz víc.

Kdesi byl takový pěkný návod pro ubuntu jak to nahodit od 0 krok za krokem. A jediný důvod proč by to nemělo jet je, že chybí dodatečné ovladače pro hw akceleraci, ty SDK atd. Myslím to byly pro ubuntu asi 3 balíky.

https://ethereum.gitbooks.io/frontier-guide/content/gpu.html

Tak fglrx klasika, při startu notes zamrzne a konečná, žádný error nic.

Nicméně jsem i s opensource ovladačem rozjel alethzero přes příkazový řádek a vypadá to funkčně. Prostě vyberu gpu mining a dám go:)

Zavčas jsem to killnul, protože moje 512mb grafika by to nemusela přežít.

To etherminer mi rovnou řekl že s takovým šrotem se ani nespustí:)

Až bude pořádný těžební stroj tak to schválně ze srandy zkusím kolik by to dalo výkonu s free ovladačem a jestli by se to rozjelo.

Clanek z 08/2015 cesky a popularne: http://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2015/8/ethereum-prakticky

Takze, nainstaloval jsem Ubuntu Server 15.10, tj. 64 bitovy system.
Drzel jsem se tohoto navodu a tohoto navodu k instalaci driveru AMD. Samozrejme jsem pouzil aktualni drivery pro R9 Nano a SDK. Musela nastoupit i drobna improvizace, nebot nefungovala automaticka tvorba package, ale stacilo cist chybove hlasky a premyslet u toho.
V tom druhem tutorialu je potreba si vsimnout i zminky o instalaci xdm, protoze bez toho potom nefunguje aticonfig, krici to, prestoze exportujes DISPLAY, ze nebezi X a ze to bez toho nejde.

geth 1.3.5
ethminer 1.2.2

Tak a ted k testum:

1/ geth bezi bez problemu
2/ ethminer nedava zadne vysledky benchmarkingu, probehne warming, trial 1 - 5 a tam se to nadlouho sekne … nevim, nikdy jsem nevydrzel cekat, vzdycky jsem to po chvili sestrelil … je to normalni chovani u benchmarku, nebo ne?
3/ ethminer v kombinaci s geth pada bez chybove hlasky do shellu pri "Grabbing DAG for #xxxxx"
4/ ethminer nez padne dava podle logu cca 24 MHs stabilne, bez pretaktovani, prikon cele sestavy 206W, samotne Nano cca 170W, teplota do 75st. C
5/ qtminer na ethpool.org mi padal na timeout, vubec se to nepripojilo

Zkusim jeste ethminer pres stratum proxy na pool a zkusim qtminer pres wine … vic me nenapada

EDIT:
6/ ethminer pres stratum proxy na dwarfpool jede jak vino, cca 24 MHs … podle pocitane hodnoty ze share na poolu mi to kolisa kolem 28-31 MHs … ale je to kratkou dobu, uvidim rano …
Pred spustenim ethmineru je nutne exportovat DISPLAY a spoustet ethminer pres sudo, jinak to pada na SIGFAULT
7/ Nano se da pretaktovat na peak 1100MHz, 1200 to sestreli na reboot

EDIT2:
Nasel jsem tu nejaky dva SATA disky, tak zitra zkusim W7 a uvidime … jestli ten vykon bude vyssit, tak holt budu muset nejak nastudovat powershell misto command line :smiley:

EDIT3: co me tedy opravdu fascinuje, tak ta karta je neskutecne ticha, pri plny zatezi neni temer slyset ventilator …

-y je ze to odkejva souhlas misto tebe … nemusis odentrovavat
-f je fix broken … pokusi se to opravit chyby v zavislostech

upgrade -f je instalace nejnovejsich verzi vsech nainstalovanych balicku se zapnutou opravou zavislosti

install -f je instalace konkretniho/konkretnich balicku, ktery nemas nainstalovany, s prepinacem na opravu zavislosti

Spotřeba 206W při 24MH/s je velmi slušný výsledek. Vzhledem k tomu, že Fury-X je úplně stejná grafika, stejný chip, jen s vodním chlazením a přitom má TDP-275W.

Tak dalsi poznatky s Nano.
Zkousel jsem laborovat s nastavenim, ted momentalne jedu s timto:

GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

--farm-recheck 200 
--cl-local-work 256
--cl-global-work 8192

Podle api poolu s takovymto vysledkem:

{
  "error": false, 
  "total_hashrate": 30.99, 
  "total_hashrate_calculated": 31.4, 
  "wallet": "0x8e510d7546d44af62576139f414d3b54ad53bc9d", 
  "workers": {
    "rig1": {
      "alive": true, 
      "hashrate": 30.99 , 
      "hashrate_below_threshold": false, 
      "hashrate_calculated": 31.4 , 
      "last_submit": "Wed, 23 Mar 2016 10:33:41 GMT", 
      "second_since_submit": 189, 
      "worker": "rig1"
    }
  }
}

206W byl prikon na sitove snure, takze vcetne CPU/MB/HDD, Nano cca 170W.

Trosku jsem to v noci studoval, Fury X ma o cca 0.6 GFlops vyssi vypocetni vykon, nez Nano.
Videl jsem nejaky OC testy a Nano se da pretocit na vykon, srovnatelny se stock Fury X, ale za cenu znacneho narustu spotreby. Ale i tak pri srovnatelnem vypocetnim vykonu zustava maximalni spickova spotreba Nano pod maxinmalni spickovou spotrebou Fury X.

Dokonce je snad i mozne flashnout Nano BIOSEM Fury X.

Tak jsem tu kartu jeste polechtal :slight_smile:

0. AMD Radeon (TM) R9 Fury Series  (:0.0)
    engine clock 1100MHz, memory clock 500MHz, core voltage 0VDC, performance level 0, utilization 100%
    fan speed 55% (2789 RPM) (user-defined)
    temperature 76 C
    powertune 50%

Bez tuningu kolisala frekvence 920-950MHz, fan speed byla 41%, powertune 0%.
Po tuningu narostl prikon na snure na cca 265W, tzn. prikon karty je cca 230W.

{
  "error": false, 
  "total_hashrate": 30.99, 
  "total_hashrate_calculated": 36.81, 
  "wallet": "0x8e510d7546d44af62576139f414d3b54ad53bc9d", 
  "workers": {
    "rig1": {
      "alive": true, 
      "hashrate": 30.99, 
      "hashrate_below_threshold": false, 
      "hashrate_calculated": 36.81, 
      "last_submit": "Wed, 23 Mar 2016 12:53:46 GMT", 
      "second_since_submit": 203, 
      "worker": "rig1"
    }
  }
}

Ale je potreba to brat s rezervou, ten pocitany vykon z poolu je zavisly na poloze share v case, chce to dlouhodobejsi mereni a nejaky vypocet medianu nebo tak neco.

Vzhledem k tomu, kolik Nano stojí, tak by měla být ještě nižší spotřeba.
Někde jsem četl, že se podařilo dostat i jen na 102W při tomhle nastavení http://s11.postimg.org/4208ayv1f/Ethereum.png

Na 180W/karta (v případě hodně dobrého chlazení i 170W) ze zásuvky se dá dostat i u R9 380 karet. Sice hashují jen kolem 20MHash, možná necelých, ale cena je jen něco přes třetinu…

No, nemyslim, ze cenovou politiku firem, produkujicich GPU, urcuje cena GJ/GHs :slight_smile:
Tam to bude asi uplne jinak :slight_smile:

Moc se mi tomu nechce verit, Nano ma pomerne omezene moznosti tweaku a na tom obrazku je standardni nastaveni max peaku GPU clock, standardni nastaveni mem clock, 30% power tune a hlavne nulove podvoltovani, ktere je v defaultnim BIOSU nepovolene.

Jenze ja vychazim z premisy, ze ve spravny okamzik tu kartu poslu o dum dal, za cenu, rozumne se blizici porizovaci … potom muzu mit srovnatelny naklad na porizeni s kartou, o ktere pises Ty a zbytek potom vychazi uplne jinak …