Jakého bitcoin klienta? Provozujete full node?

Rád bych udělal malou anketu, jakého kdo provozujete v dnešní době bitcoin klienta. Je konec roku 2014 a blockchain se dostává k desítkám gigabytů, takže provozovat klasický bitcoin-core klient v režimu fullnode (plnohodnotný uzel) začíná být poměrně náročné jak na výkon stroje tak na čas se správou.

Moje osobní zkušenosti s bitcoin-core nejsou úplně dobré a to za celou dobu téměř 4 let… Velké nároky na CPU i paměť a implementace o které trošku pochybuji… Kolikrát jsme museli při upgradu tahat znovu celý blockchain, aby upgrade nakonec skončil chybou která celý lokální blockchain znehodnotila. Tyhle starosti občas neměly konce a byly neuvěřitelně časově náročné.

Takže by mne zajímalo jestli někdo v dnešní době ještě provozuje fullnode a ideálně také proč. Rád uslyším vaše zkušenosti. Pokud používáte jiného klienta, prosím zůčastněte se též ankety.

Linky na jednotlivé klienty:

bitcoin-core (dříve bitcoind a bitcoin-qt)
https://bitcoin.org/en/download

Electrum
https://electrum.org/

Multibit
https://multibit.org/

Armory
https://bitcoinarmory.com/

Bitcoin Trezor
https://www.bitcointrezor.com/

Mě by zase zajímaly výhody jednotlivých řešení.
Full opravdu už dost vytěžuje a web wallet nebudí důvěru. :slight_smile:

Používám Bitcoin Core, a to ze dvou důvodů:

1. používal jsem ho vždycky a je těžké přejít na něco jiného i se seznamem transakcí (tj. i s peněženkou). Prostě historie se vzdát nechci. A na full clientu mi vadí jen ta nemožnost použití na mobilním připojení (moc dat) a také nedeterministická peněženka, jinak mi vlastně vyhovuje zcela - vyhledáváním, coin control, přehledností apod.

2. vrtám se v blockchainu, takže se toho klienta občas používám i přes RPC. To jiný klient neumí

Jinak teda teď vyšlo Bitcoin Core 0.10.0 rc1, které má údajně výrazně rychlejší stahování - napřed stáhne jen hlavičky bloků (ty jsou malé a lze tak ověřit, že je to nejdelší větev) a až poté stahuje samotné bloky. Ale zatím jsem nezkoušel. Nicméně datové soubory se mi nerozbily už hodně dlouho, takže mě to nějak netrápí (a občas radši udělám snapshot těch souborů, abych to kdyžtak nemusel stahovat celé).

Poznámky k dalším klientům:

Electrum: Výborná ta deterministická peněženka + dá se ten klient částečně ovládat z Pythonu. Klient ale potřebuje electrum server, kterého se pak ptá, takže server zná moje adresy - nevhodné pro paranoiky (pravda, můžu rozjet vlastní server, ale…)

Multibit: jediný SPV klient, dobrá kombinace „lehkého“ klienta i pro paranoiky

Armory: Umí spoustu pokročilých věcí, ale ta těžkotonážnost je brutální - Armory běží nad Bitcoin Core, který teda musí být zapnutý. Armory se ho pak ptá na nové bloky, odesílá přes něj transakce apod. a dělá si vlastní index blockchainu. Takže je vlastně blockchain v paměti dvakrát, navíc nabíhá tak minutu

Trezor: Roztomilá věc, ale pro běžné použití se mi zdá až zbytečně složitý. Pro cold wallet a občasné přesuny je super. Nelíbí se mi, že je zatím dostupné jen webové rozhraní, které se ptá na zůstatek externí server (podobný problém jako u Electrumu). U webového rozhraní navíc chybí popisky transakcí (ty se připravují) a coin control

Provozuji Bitcoin Core u sebe na notebooku, bohužel se mi ale nepodařilo rozchodit UPnP (hlásí „No valid UPnP IGDs found“; jiné aplikace fungují), takže nemůžu přispívat do sítě tak, jak bych chtěl. Mít u sebe blockchain je výhodné, můžu si hrát i na cestách. ;c) Plus provozuji i testnetovský uzel, na kterém provádím své experimenty.

Ačkoli je Bitcoin Core ne úplně hezky napsaný, tak je to referenční implementace sítě a co přejde přes něj, to se na 99 % dostane do hlavní větve blockchainu. Před pár dny jsem třeba rozbil implementaci bitcoin-ruby transakcí, která přes Core prošla v pohodě. Plus je Core v C++, takže je to software, který si můžu celkem pohodlně hackovat (když překousnu kulturu kódu).

Mám Trezor. Protože ale není pořádný klient, který by ho podporoval, tak mi v současnosti slouží jen jako trezor. :c) (A taky už jsem asi zapomněl PIN, takže mě pak čeká obnova ze seedu. ;c))

Reálně ale používám Electrum v GTK 2 verzi. Na rozdíl od Bitcoin Core má skvěle udělanou historii a přehled toho, které adresy už jsou použité a kolikrát. Díky zmrazování neutracených výstupů mám k dispozici i coin control, vč. fee control. Velké plus je deterministická peněženka.

Electrum servery jsou super – díky Stratum protokolu se k nim dá velice snadno napsat klient a napojit je tak k nějaké službě (měl jsem to takhle udělané u směnárny). Je to podstatně snazší než provozovat na serveru vlastního tlustého démona a hackovat nějak sledování transakcí pro vlastní adresy (což by ale od 0.10.0 už údajně neměl být problém). Člověk má i redundanci, protože těch serverů je hodně.

Kvůli Trezoru jsem si začal spřádat i vlastní implementaci klienta v Céčku (základní komunikaci s Trezorem mám téměř hotovou), ale to je projekt na dlouhou trať vzhledem k mým časovým možnostem. :c) Každopádně je to dobrá zábava a do budoucna z toho může být i užitečný projekt.

Edit: Doplňuji, že v anketě jsem hlasoval pro Electrum. ;c)

Takže když to mírně shrnu, těch 6 lidí co hlasovalo pro bitcoin-core ho má v podstatě převážně na hraní (experimentování, testování) anebo na vývoj. Provozujete na něm někdo nějakou veřejnou webovou službu? Ono mít ho na lokálu a obsluhovat ho (single person) manuálně je trochu jiná hra než v okamžiku kdy do něj neustále buší nějaká navštěvovaná aplikace… Pak začíná být imho nehorázně náročný na systémové zdroje (především již zmíněná historie transakcí, ale i jiné příkazy jako práce s klíči apod.).

6 hlasů pro bitcoin-core to je 42.86%, znamená to tedy že tu máme převážně vývojáře než uživatele? :sunglasses:

já bych klidně řekl že málokdo má jednoho klienta na vše.
používám:
core na hraní / ze setrvačnosti,
trezor na skladování,
mycelium/electrum/kryptokit na malý častější transakce…

Na oficiální peněženku asi budu muset vyměnit .
Už zabírá cca 30 GB dat .
Po spuštění spoustu času cca 1 hodinu dělá jen ověření bloků.
A dalších až několik hodin běží synchronizace.
Podle toho kolik dnů uběhlo od posledního spuštění.
A při tom docela rachotí hard disk ,který je jinak docela tichý.

Zdravím,

už od pondělí stahuju takřka nepřetržitě blockchain do Bitcoin Core. Mám zatím 55GB a zbývá 1 rok a 8 týdnů.

Je vůbec reálné, že se to dostáhne ? Řekl bych, že nemám problém s rychlostí připojení k internetu, protože běžně stahuju cca 4 GB/hodinu, ale tohle se fakt stahuje pekelně pomalu.

Není nějaký rychlejší způsob, jak to odněkud stáhnout, protože oficiální klient to stahuje neskutečně pomalu. Dík

Očekávej něco málo přes ~110 GiB. Reálné to je, ale počkáš si. Úzké místo typicky bývá výkon, protože se musí ověřovat bloky, resp. transakce v nich. Dneska už to ani nehrabe na disk tolik co kdysi, to by bylo ještě horší. :c) (Rychlejší by bylo jen to od někoho přímo zkopírovat. Ale takhle to máš bezpečnější.)

Co teprv kdyz se ti koruptne fajl na disku a musis znovu overit celej chain, to te pak teprve potesi ;))

Holt to je starost spojena s tim, ze provozujes full node :smiley: Co ja jsem se toho natrapil…

Good luck!

ps. jak pise xHire urcite jde blockchain hotovej nekde stahnout, ale nelze to uplne doporucit…

co doporucit lze, je zalohovat si vlastni build :slight_smile: