Je Bitcoin vhodný pro mikroplatby?

Jenomže je tady ještě záležitost se SatoshiDice (respektive takzvaným “transakčním prachem”). Tato služba generuje velké množství velmi drobných transakcí. Jelikož jsou tady poplatky (a většina lidí ani neví, jak si je snížit nebo platit s poplatky nulovými), tak takové drobné se nevyplatí někam utrácet nebo převádět. Tudíž velmi rychle roste i ta množina neutracených (a neprořezatelných) drobných.
Pokud tento problém naroste, dají se očekávat spory a poměrně radikální návrhy.

Mikroplatby v BTC obecně bych neviděl jako problém. Na to by mohly vzniknout zvlášť služby - “banky”. Ty by dělaly to, co dělá flexcoin. Navíc by i mohli např. vyúčtovávat mezi sebou (a to už i prostřednictvím blockchainu) - podobně jako funguje clearing u běžných bank.
Dá se to nahlížet i tak, že by šlo o banky vydávající vlastní měnu (jmenovala by se např. bitcoin), která by byla kryta (směnitelná za) bitcoiny.

Tak bohuzel z poslednich diskusi mezi vyvojari je jasne, ze mikroplatby nejsou na poradu dne a neco co by bylo v Bitcoin siti “vitano”. Mikroplatby - mysleno vsechny platby pod $1 - jsou odsouvany do pozadi a povazovany za spam.

V blockchainu se plati za velikost transakce (tzn. pocet vstupu a vystupu), rozhoduje take vyse castek / jednotlivych plateb a tez stari minci (cim starsi tim vyssi prioritu dostanou). Více info na www.bitcoinfees.com

To se tyka zejmena nasi penezenky.
Vyhnete se prijimani mikroplateb - tzv. prachu, jinak budete mit velmi drahe poplatky pri odesilani. Jelikoz odchozi platba je poskladana prave ze vstupu / prijatych minci. A cim vice drobnejsich vstupu, tim vetsi je transakce z hlediska dat.

Mikroplatby (platby mensi nez cca 20 kc) jsou defacto dnes povazovany za spamovani blockchainu. To neni muj vymysl, ale realna politika vyzadovana hlavnimi pooly a minery.

Zdroj: https://bitcointalk.org/index.php?topic=156334.0

Neco jineho je dnes kdy mikroplatby jsou povazovany za spam a neco jineho dlouhodoba budoucnost… Ale mas pravdu ze to co popisujes je vize budoucnosti kdy Bitcoin bude predevsim paterni sit pro clearing mezi bankami.

Tohle tema se myslim jeste bude dlouho omylat, nez se nastoli urcite trzni mechanismy, ktere budou vysi poplatku regulovat… Pravdepodobne se toho nedockame dokud se budou vydavat odmeny za vytezene bloky (resp. dokud se nesnizi objem nove vydanych BTC a sit nebude financovana ciste poplatky z transakci).

Já za mikroplatbu považuji méně než 10 haléřů (resp. zlomky USD centu). Tento vývoj mne netěší :-[

Mikroplatby (od výše 1 Satoshi = 0.00000001 BTC :sunglasses: ) můžete nadále využívat plně zdarma v rámci uživatelů peněženky Bitcash, tj. mezi jednotlivými uživateli fóra.

Teď mě tak napadlo … jak řešíte tu lokální platbu technicky? … Chápu, že lokálně není nutné čekat na zařazení do blockchainu a tedy ani platit poplatek, ale když převedu 1 Satoshi z účtu “A” na účet “B” … A pak budu chtít převést kompletní částku z účtu “B” někam ven a účet “Z” … nebude tam ten 1 Satoshi chybět?

Jediné, co mě napadlo, je že se pak ta transakce fyzicky složí a provede až při posílání ven … tedy [1 Satoshi z A] + [celé B] -> Z … nebo tedy spíš [celé A] + [celé B] -> [zbytek A] + Z … a lokálně se vyruší ty rozdíly?

Blockchain kalkuluje průměrnou cenu za zpracování transakce v USD (tedy pokud vezmeme v úvahu i kurz BTCUSD): http://blockchain.info/charts/cost-per-transaction

Můžeme tam vidět prudký nárůst za poslední měsíc, což imho znamená že tržní prostředí, kdy by si pooly (resp. mineři) konkurovali a snižovali tak poplatky, zatím nebylo nastaveno.

Dokud bude drtivá většina z odměny poolů tvořená basecoiny, tak žádný pool nebude mít důvod konkurovat jiným poolům v transakčních poplatcích.
Kdežto zájemci o poslání transakce si konkurují už teď, pokud jich je víc, než kolik bloky stíhají pobrat.
Jako bych tu viděl tlak na růst poplatků :slight_smile:

Dovolil bych si trochu nesouhlasit. Ano odmena z bloku (25 btc) sice je soucasti, ale jde obvykle minerum, kdezto poplatky z transakci si obvykle nechava pool operator. Tak jako tak pri soucasnem kurzu jsou poplatky pomerne vysoka castka.

Rozhodne ale na co nejvetsim vyuziti site maji zajem vsichni (bez transakci pujde kurz BTC proti fiat menam dolu), takze predpokladam ze se to casem zacne normalizovat.

Vývoj průměrné ceny/nákladů za transakci (tj. poplatky plus odměna z bloku nyní 25 BTC) můžete sledovat na http://blockchain.info/charts/cost-per-transaction
případně http://blockchain.info/stats

Aktuálně klesla na cca 7 USD.

Tohle me docela zajima , ty poplatky. Jelikoz jsem ted asi 3dny spekuloval trochu na Coins-E a prodaval Doge a nakupoval BTC a samozrejme kazdy den po skonceni obchodu, jsem si to posilal na ucet, no u Coins-E maji fee nastaveno na 0.002BTC. Coz kdyz pak jeste k tomu pripoctu to same pokud budu odesilat ze sve penezenky, tak je snad lepsi si to poslat na primo ne? A vyhnu se poplatku navic z penezenky.

Jinak nechapu , jak se to pocita. Kdyz prijmu nevim 0,5BTC 3x za sebou a pak chci 1,5BTC odeslat, tak je to pro ne micro transakce? :astonished:

https://en.bitcoin.it/wiki/Transaction_fees

a

Počítá se to podle stáří bitcoinů, co posíláš (transakčních “inputů”/vstupů) a podle velikosti transakce v kilobytech.

Čím “mladší” bitcoiny a čím větší zabírá transakce místo v blockchainu tím vyšší poplatek - je to ochrana před spamem chainu.

To jsem cetl, ale kde zjistim inputs a outputs. Predpoklůadam, ze inputs jsou asi transakce co jsem doposud prijmul nebo transakce co jsem prijmul a chci dohromady odeslat? A outputs je to co odesilam?

Jestli to teda dobře chápu, tak abych měl transakce zdarma, stačí často měnit peněženku nebo dlouho čekat.

Ahoj jsem tu nový. Měl jsem za to, že platit bitcoinem je levné, ale moje první zkušenost je hrůzná.

Převod CZK z fiobanky na coinmate > zadarmo a ihned
prevod z coinmate do penezenky za 301satoshi/byte > celkem v přepočtu 45kč

1. platba 109usd v bitcoinech za 1944 satoshi/byte >celkem v přepočtu 250kč

Mám penezenku MyCelium a poplatky nastavene na normal. Co dělám špatně? Nebo to je bežné teď takový úlet?

díky za pomoc

Je to tak, je to videt i na prijmech mineru

Za posledni mesic velky skok…

Souhlasim, ze je to tristni…

Aktualne podle https://bitcoinfees.21.co/

Blyska se opet na lepsi casy… Propad transakcnich poplatku oproti prosinci 2017 je dramaticky… je videt ze v podstate i proti cervnu 2017 :slight_smile:

The fastest and cheapest transaction fee is currently 70 satoshis/byte, shown in green at the top.
For the median transaction size of 226 bytes, this results in a fee of 15,820 satoshis.

Celková suma poplatků vyplacených minérům v USD:

Medián času potřebného na schválení transakce (zařazení do bloku) také poklesl…