Litecoin (LTC) - spekulace

tak zrovna myslím že LTC má co nabídnout…Minimálně non ASIC prostředí, což myslím není na škodu a určitě taky rychlejší transakce a neřekl bych že bude takovej problém do platební brány zahrnout další coin. Problém je vůbec s tím začít :slight_smile:
Uvidíme já když začal těžit tak už BTC nemělo smysl těžit, tak sem začal na LTC s tím že sem přemejšlel že bych rovnou směňoval na BTC, ale nakonec si držím LTC s tím, že to bude mít smysl a jednou na tom zbohatnu :slight_smile: (vtip, ale aspoň kafe bych si jednou přímo za coiny rád koupil…)

@Carlos - takze nedrzis a neplanujes drzet zadne altcoiny za ucelem prodeje a zbohatnuti?:slight_smile:

Ja vnimam prinos tohoto altcoinu v tom, ze je “vic pro lidi” - tzn. nejsou ASICy, ktere by mohly udelat to co se stalo s Bitcoinem - jeho tezba a tim padem i vlastnictvi se preleva do rukou specializovanych firem…

Oba zminujete jako vyhodu ze LTC je non-asic… Ale pro koho to je vyhoda? Uzivatelum a eshopum je to jedno, tohle preci vubec neresi…

Je to opet jen nastavovana kase pro tezare, kteri nestihli prvni vlnu kryptomen :wink:

Rozlisujte tezeni a pouzivani, to prece neni jedna a taz vec… Uz tak je tezky presvedcit shopy, aby sly do BTC… a zacit jim motat hlavu jeste alternativami tak to by byla imho konecna :).

Osobne jsem mel stesti vytezit nekdy na zacatku roku dva litecoin bloky v solo-miningu a vytezek jsem smenil na bitcoiny jeste tak mesic zpet (to jsem nad LTC zlomil hul uplne). Defacto jsem je drzel jen dokud byla sance ze je implementuje Mt.Gox… ale ten ma ted dost vlastnich problemu, natoz aby resil LTC…

Jsem asi dost kritickej v tomhle, ale nejak tenhle nazor u mne za posledni rok vykrystalizoval :slight_smile: tak sorry…

Tim vas samozrejme nezrazuju od tezeni ltc (pro GPU jsou altcoiny zachrana), bavim se ciste o praktickym vyuziti mezi verejnosti (o tom fundamentu ktery je potreba a urcuje fair-value kryptomeny).

… pises “Defacto jsem je drzel jen dokud byla sance ze je implementuje Mt.Gox… ale ten ma ted dost vlastnich problemu, natoz aby resil LTC…”.

Myslis, ze Mt. Gox je v budoucnu neimplementuje? Pokud ano, tak proc myslis, ze to je nerealne? Na jejich webu maji napsane, ze se s nima pocita. Nepise se tam, ze to bude hned…

Vela alt skoncilo, vela pribuda… pohnutky ich autorov su rozne no zopar ich podla mna prezije a kto si vyberie tie spravne svoj vklat niekolkonasobne zuroci. Neverim ze ludia raz budu ochotny platit za tovar 0.000002 BTC.

Budou, nebotˇ suma “0,000002” se bude nazývat 200 satoshi a přitom pořád půjde o BTC… Je to sice možná budoucnost,ale doporučuji mít na účtu alesponˇ 1 BTC pro všechny případy! :slight_smile:

Ja si myslim, ze problem LTC je v implementaci u obchodniku. Nejsem si jistej, jestli je nejaky “jednoduchy” program na implementaci. U BTC ho mohutne podporuje MtGox (jak jinak) tim, ze staci na svuj e-shop nahazet jejich odkazy, popripade kousky jiz vygenerovaneho kodu a tim BTC zpristupnily hodne obchodnikum.

Jakmile toto nekdo udela i pro LTC, tak by to mohlo byt lepsi i pro nas tezare, protoze implementace LTC do bochodnich retezcu bude mnohem lehci a tim padem ho zacne podporovat vice obchodniku.

Taky si myslim, ze toto je hlavni duvod, proc jeste porad ne MtGox neni LTC. Ono implementovat takovouto vec do systemu neni zadna sranda, pokud uz mate 1 funkcni model a nechcete si ho “rozesrat”… (i kdyz i na muj vkus uz to trva dlouho :slight_smile: )

Myslím, že většina obchodníků si nebude BTC platební systém vyvíjet sama a raději jen implementuje nějaké existující řešení. Výrobci těchto řešení do nich budou přidávat altcoiny dle vývoje poptávky obcodníků. Dovedu si představit, že si při nákupu produktu pak budeš moct vybrat třeba z 10ti různých kryptoměn.

Jediná (potenciální) výhoda litecoinu je Scrypt. Jinak je to v současnosti IMHO spíš odpadiště minerů pro které je už těžení BTC neekonomické. Ale fandím mu, konkurence je vždycky fajn.

pak budeš moct vybrat třeba z 10ti různých kryptoměn

Pokud na sebe takova platebni centrala prevezme riziko spojene s technickymi problemy (chain fork) a kurzovymi rozdily (volatilnejsi altchainy) a vyplati obchodnikovi jeho preferovanou menu, pak to samozrejme obchodnik bude brat vsemi deseti. Ale to jsme imho tam kde jsme byli…

Jediná (potenciální) výhoda litecoinu je Scrypt.

Tohle slysim docela casto ale nerozumim v cem je ta vyhoda (teda pokud pominu tezeni). Uz satoshiho whitepaper prepodkladal v budoucnu profesionalizaci (pooly a miner kartely = defacto banky v bitcoin siti). Ta profesionalizace umozni vyssi diff a tim vyssi bezpecnost transakci.

Měl jsem víc zdůraznit slovo “potenciální”. Scrypt je imho jediná podstatná vlastnost, kterou se LTC liší od BTC. Teprve budoucnost ale ukáže zda byl Scrypt výhoda, nevýhoda nebo nehrál roli. Napadají mě scénáře, kdy by to možná výhoda být mohla - například až někdo prolomí sha256. Lidé spíš ale argumentují tím, že na Scrypt nejde postavit ASIC, což myslím není pravda a kromě toho, přesně jak píšeš - ASICy nejsou špatné, ba právě naopak.

Na scrypt samozrejme asic postavit jde, jen je, narozdil od pure sha256, diky nutnosti velmi rychle a relativne velke RAM, velice drahy.

A dle meho nazoru asicy spatne jsou: presunuly moznost smysluplne tezby do rukou nekolika malo subjektu a komunita, ktera se o jejich vznik svoji financni podporou zasadila, byla omrdana jak sirota. Nema nic, ani BTC, ani tezebni asicy se smysluplnym ROI.

Mozna se mylim, ale BTC na toto zajde.

@Ramirez
S tema pametma tomu moc nerozumim… Vzdyt vzhledem k celkove vene ASICu (desitky tisic) je RAM levna(jednotky tisic). A nebo je to pro to, ze by te RAM bylo potreba nekolik desitek GB?

Souhlas, začíná se tu rýsovat jistá centralizace. Což je proti základní myšlence Bicoin. Myslím že ve finále tu zůstanou dvě, tři specializované firmy mající ASIC stroje, jejichž výkon vyžene obtížnost do takové výše, že pro veřejnost bude těžba, ale pak i potvrzování transakcí nerelaná záležitost.

mne sa inak zdalo ze sa to zdruzstevni a vy ze nie :slight_smile:

Ale no tak :slight_smile:
Jak by jste chtěli zajistit, aby těžební výkon zůstal takový, aby těžba zůstala u drobných těžařů? Vždy bude způsob jak navýšit výkon, dřív nebo později.

A kdyby se vám to náhodou podařilo pak by hrozil mnohem větší problém, který by určitě zlikvidoval komplet cryptoměnu a to, že bude-li se držet obtížnost nízko pak nebude problém vlády (či finančního sektoru) nakoupit HW a udělat 51% :wink:

Právě díky ASICům je obtížnost natolik velká a pořád roste, aby nebylo jednoduché ovlivnit ověřování transakci a tím ji zlikvidovat.

A proto si myslím, že díky ASIC a těžebním firmám o velkém výkonu získává kryptoměna na vážnosti.

Myslíš že firmy, které na tom vydělávají by dopustily, aby jim díky “centralizaci” utekla slepička která snáší zlatá vajíčka :wink:

chlapci vy ste to len otestovali a velky hraci si to postavia teraz sami :slight_smile: len ta deflacia mi nejde do hlavy. bud to prehodia na bitcoin new alebo nastartuju inu menu.

jak píše egonkisch lidi co platili preordery prakticky jen zaplatili vývoj těm velkým firmám, aby si mohly postavit několika násobně výkonnější mašinky pro sebe. Ale částečně máš pravdu i ty, určitě na tyto mašinky dají nějakou tu lukrativní předobjednávku a vždycky se na to někdo i chytne. (na lidské blbosti se vydělává nejlíp) I když už to nebude tak masivní jako v posledních měsících.

BTC přece není o tom aby se “pre-orderovalo”, ale aby se s ním platilo. A aby se sním platilo pak musí být decentralizovaný jinak lidi utečou :wink: Tzn: i výplod nějakého združstevnění nepřipadá v úvahu pokud se má s BTC obchodovat.
A velkým těžebním společnostem půjde především o to aby decentralizaci zachovali :wink: A myslím si, že si toho jsou vědomy :wink:

@egonkisch: ses s tim uz trapnej, to jen tak na okraj.
Pokud tu chces jen trollit, tak to rekni narovinu. Zatim od tebe nic smysluplneho nebo prinosneho neprislo.

@monolit: RAM jako takova obecne levna je. Jenze se nejedna o klasickou nejrozsirenejsi a tudiz nejlevnejsi DDR3, tady by bylo treba rychlejsi, napr. DDR5, ktera se dava do grafik a ta je uz sakra drazsi. Navic potrebujes pomerne hodne moc RAM, abys mel dostatecnou bitovou propustnost. Vem si, ze potrebujes v jednom taktu hodin prenest soucasne 512bitu.
Dalsi vec je, ze ji potrebujes mit primo v tom asicu. Pri svych hratkach s FPGA jsem se naucil, dozvedel a ujasnil si spoustu veci, napr. i to, ze delka spoje (prestoze rychlost elektronu je blizka rychlosti svetla) mezi bunkami ovlivnuje maximalni frekvenci obvodu == hashovaci vykon. A zde bude asi ten problem … v cenove dostupne technologii …