Osvobození od daně z příjmu při prodeji BTC v Německu

daně
obchodování

#1

Btw. bacha na 25% daň z příjmu z obchodování s bitcoiny drženými kratší dobu než rok, prodanými v Německu:)


Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC
#2

zatim jsem neprodal nic.
Ale jak danovy urad zjisti, ze obchodnik prave ten 1 btc drzel mene nebo vice nez 1 rok. Nebo ze na prodeji neprodelal? pred rokem nekdo mohl koupit 1 btc za 1100, ted chce minimalizovat ztratu tak ho nekomu proda za 200.
A v Nemecku prece taky plati neco jako princip ze urad se musi starat sam , nebo ne? Nebo danovy urad ceka, ze mu clovek sam posle dopis a vysvetleni, ze BTC drzel dele nez 1 rok?


#3

Myslím, že to normálně funguje tak, že veškeré příjmy prostě přiznáš v daňovém přiznání v příslušné kolonce. Daňový úřad nic nezkoumá; akorát pokud se mu zdá, že v daňovém přiznání kecáš (např. finančák mu napráská, že máš nějaké velké pohyby na účtu, které s přiznáním nekorespondují), tak se tě požádají o doložení. Pak ty musíš dokázat, že jsi bitcoiny držel déle než rok (resp. co je to za příjmy). Přičemž důkazní břemeno je na tvé straně, pokud neobhájíš svoji „nevinu“, bude se to brát jako nezdaněný příjem a bude ti dodatečně zdaněn (plus asi nějaká pokuta). Tzn. neplatí presumpce neviny!

Jako důkaz se ti bude hodit všechno, co máš - různé výpisy ze směnárny, podpis adres, na kterých jsi ty bitcoiny rok sušil apod., to už pak závisí od konkrétního případu a jak moc to bude dotyčný úředník chápat.


#4

Co se týče konkrétně Německa a bitcoin.de tak to chápu tak, že do limitu 2500 eur si burza ani neověřuje identitu (a je to v rámci účetního roku v “normě”). Jakmile se ten limit překročí, očekával bych, že sama burza dá echo daňovému úřadu a ten si pohlídá, zda uděláš sám nějaké přiznání. Ale u cizince těžko říct jak by postupovali, jestli by náhodou neinformovali český FÚ (o “příjmech v zahraničí”).

Nejjistější mi přijde btc v Německu nakoupit a poté i prodat (a držet ten rok), pak máš nejspíš naprostý klid.


Pokud jsou btc zakoupeny ve státě, který o nich nemá žádný zákon (nedaní je) a pak prodány v zemi kde jsou zdaněny, není to nejspíš to samé jako když jsou v té zemi koupeny i prodány.


#5

Z toho prvního odkazu vyplývá, že dle zákona jsou osvobozeny příjmy do 600 eur (pokud btc byly drženy méně než rok).


#6

Tema jsem rozdelil z puvodniho o bitcoin.de ale presto je to nejaky zmateny…

Tu dan z prijmu chces platit tady nebo v Nemecku?

Drzis je a prodas je defacto z CR, ne?


#7

Jen říkám, že při prodeji btc v Německu, na německé burze, spadající pod německou jurisdikci hrozí, že německý FÚ bude chtít příjmy zdanit a také, že jim to může ona burza automaticky bonzovat. Stejně tak si německý FÚ může porovnat údaje s českým FÚ kvůli dvojímu zdanění.

Takže buďto prokážu, že jsem zdanil vše v ČR (i když nemusím a zákon to nepřikazuje) nebo mi může vniknout daňová povinnost v Německu.

A proto aby mi nevnikla je dobré ty btc držet rok a ještě k tomu je v německu zakoupit, aby se mohla výjimka osvobozující příjmy z btc použít.


#8

Btw pokud by to člověk zdanit chtěl pak je samozřejmě výhodnější to zdanit v ČR 15% daní z příjmu ať už jako příjem z podnikání, nebo mimořádný příjem. Pak by bylo ale lepší to na území ČR i prodat.


#9

V ČR je situace takova, že se jedna o zhodnocení majetku, které danit nemusíš (pokud se tedy neživíš jako vekslák a je to tvoje soukromá investice). V tomto ohledu je to stejné jako drahé kovy.

Proto mně osobně přijde zbytečný cokoliv danit v Něměcku, navíc když jsem občanem ČR a žiju v ČR. Případný dotaz německého bonz-úřadu bych odeslal do příslušných končin :), protože sem jeho pravomoc rozhodně nesahá :slight_smile:


#10

V tomhle se přiznám že jsem to nekonzultoval s právníkem ani účetním, takže problém daňového domicilu nemám nastudovaný (takže se můžu plést). Je to složitá oblast, ale pro zjednodušení to beru tak, že pokud přijmu koruny na český účet v české bance a transakci provedu z ČR musí být zákonitě domicil v ČR.

Nicméně to co popisuješ připadá v úvahu jen pokud vedeš v účetnictví přijmy a výdaje za bitcoiny a uplatníš si (započítáš) náklady na pořízení.

Danit totiž celý příjem je opět absurdní, daní se zisk a ten je po odečtení všech nákladů (včetně poplatků bank, burze apod.)


#11

Jj ve všem naprostý souhlas. Jen jsem upozorňoval na riziko prodeje btc v Německu a zároveň o nesporné legislativní výhodě, pokud by se tam nakupovalo i prodávalo a využilo se toho osvobozujícího dodatku.

Pokud bych jejich legislativy využil a přesně ji dodržel, pak můžu do příslušných končin poslat český FÚ. Btc prodám za 5 let a koupím si za ně barák a odpadá problém s dokazováním kde jsem to vzal…:slight_smile:

Tj. pointa o kterou mi jde je, že prodávat btc v Německu nemá smysl, a nakupovat jen když chci držet long.


#12

Pro srovnání daňové podmínky v České republice ve vedlejším vlákně: