Pár otázek k prodeji BTC

Zdravím všechny. Mám nějaký BTC a chtěl bych je prodat. Mým problémem však je, že mám řekněme absolutně nulové znalosti v tomto oboru. Sice jsem si už udělal nějaký ten průzkum a pročetl pár článků jak se s tímhle nakládá. Bohužel jsem ale nikde nenašel nic, co by mi dokázalo jasně a stručně vysvětlit vše tak, abych v tom neměl zmatek. Pro upřesnění u mě se jedná o BTC zhruba v hodnotě 20 000 CZK a určitě chápete, že kvůli tomu mi nepřijde jako úplně výhodné začít z fleku studovat práva, abych náhodou neudělal něco, co by naše geniální zákony vyhodnotily jako špatné. Nicméně podcenit to taky nechci, a proto sem vlastně píšu. Moje představa (možná naivní) je asi taková že to prostě někde někomu rychle prodám, dostanu za to CZK, proběhne to hladce a mám od toho pokoj a je mi úplně jedno kde a komu. Fakt nechci, aby mi potom banky mrazily účty a vyšetřovaly mě (protože jsem někde četl že to některé banky prý dělají? I když to byl nějaký článek
z roku 2016 a nevím o jakou částku se tenkrát jednalo). Mám v podstatě následující otázky, které bych byl opravdu rád kdyby mi někdo kdo s tím má ideálně zkušenosti zodpověděl jasnou a přehlednou formou:

1. Slyšel jsem že existuje něco jako Bitcoin ATM (u nás Bitcoinmat). Funguje to tak jak si myslím tzn. že tam přijdu, ono mi to dá nějakou adresu, na tu já následně pošlu BTC a vyjedou mi CZK? Je tam potřeba nějak prokazovat identitu? A nechá se tam prodat BTC v hodnotě 20 000 CZK?

2. Jak to je s daněmi? Protože tohle jsem si gůglil a vyskočily na mě šíleně obsáhlé a dost nesrozumitelné texty, přičemž každý tvrdil úplně něco jiného. Přitom mě by to v podstatě stačilo v jedné větě. Je to potřeba danit pokud jsem člověk, který tohle dělá možná jen jednou za život a ještě za tak směšně málo (někde jsem totiž četl, že pokud je to pod 30 000 tak se nic danit nemusí)? Fakt by mě to stačilo stručně a výstižně od někoho kdo to už dělal.

3. Ať už zvolím jakýkoli způsob prodeje, bude se mě někdo ptát na to jakým způsobem jsem k BTC došel? A jak se to vůbec dokazuje?

Na rovinu říkám že o tom fakt vím prd a prodávám to možná taky proto že to chci konečně mít z krku. A úplně ideální by pro mě byla nějaká dobrá duše, která by mi to vysvětlila jako malýmu klukovi.

koupila bych za cca 2000 kc

ATM me taky zajima…

Odpověď může být zde.

já mám trošku jinou otázku:

• řekněme, že vlastním 1 BTC (kéž by) a hodlám ho prodat přes burzu. Nabídnu ho tedy k okamžitému prodeji (samozřejmě lehce horší kurz než s nastavení cenové hladiny). Musí někdo koupit ten BTC celý nebo to systém burzy rozprodá sám více uživatelům i po menších částkách, které v součtu dají právě ten 1 BTC. Jak je to pak s poplatky?

• Jak je to ve směnárnách při nákupu/prodeji BTC za flat? Je to stejný systém?

Na burze ho system rozproda po zlomcich a uspokojuje prikazy i castecne.

Ve smenarnach logicky bud prodas komplet nebo nic. Zadne castecne prikazy.

Poplatky jsou vzdy vyhradne v procentech, takze tam te zlomky opet nezajimaji. Burza si strhne jen za uskutecneny obchod (ne za zadany prikaz ktery se nezpracuje).

Čili ve směnárně by to musel koupit jeden člověk nebo systém čeká až se mu podaří prodat všechno a pokud se mu to nepodaří do určité doby tak prodeje zruší?

Tak ve smenarne to kupuje smenarna svym jmenem a na svuj ucet nikoliv nekdo treti.

Nevim o tom ze bys mohl dat smenarne prikaz za jakou cenu chces obchodovat. Naopak smenarna tobe da nejaky kurz a ty se muzes rozhodnout zda nabidku vyuzijes nebo ne.

Díky za vysvětlení.