Slozeni se na FPGA tezbu

Ja nemam osciloskop a bez nej nedokazu zjistit jake pulzy z toho presne lezou. Resenim by byl “automenic” z “12V” na 5V - ale ten uz je treba aspon 2A verze a kdyz pominu ze ty nejsou uplne levne (pac tu shodou okolnosi jedne mam) ale “topjej” jak o zivot - a to vyzarene teplo je prave “prebytkova” energie co leti do luftu. Zapomenme na uzasne menice ktere maji v datasheetu ucinost trebas 90% pac to neni az tak uplne pravda (to zas rikam ze skusenosti)

U jednoho FPGA to resit nemusim, pac jakmile prijde druhy kousek, tak ten prijde do “serverovny” na sumpersku a bude napajen primo z ATX zdroje serveru. Ale to co mam doma bych rad mel na solaru - elektrina zdarma…

Jinak obecne - ochrana proti prepeti s epozuivaji “rychle schotkyho diody” ale nevim nevim. Mozna by bylo nejlip kdybych napsal rovnou do ZTEXu jestli je to nejak resitelne…

a ta baterka to nijak nedrzi? ja mam doma na nabijeni telefonu tuhletu hracku a mimo iPhone se tim da nabit cokoliv, takze si myslim, ze se tam drzi nejaka stabilni uroven - prave diky te baterce.

Jo, v danem kontextu je baterka neco jako opravdu velmi silny kondenzator… ale bez osciloskopu si netroufnu odhadnout jak moc to vyhladi a nechci odprasknout FPGA stabilizator (fotky jak to vypada jsou na bitcointalk) to by byl prilis drahy pokus.

Mozna by bylo resenim udelat na stabilizator custom-made chladic, ale to je trosku slozitejsi u soucastky ktera stezi 1x2 mm

btw tohle by mohl byt dobry impuls na nove vlakno - o elektrice ze slunicka, vcera jsem dostal chut si neco takoveho poridit a rad bych se o tom dozvedel od zkusenejsich :wink:

A z kama jsi? Já scope teoreticky můžu půjčit a naměřit. Každopádně se s tím moc netrap,všechny spínané zdroje to dělají takhle. Od toho jsou spínané. Musí se to ale dělat s velkou frekvencí (200kHz je OK).

Jestli se bojíš přepětí, dej tam zenerku, která ti bude omezovat maximální napětí, tj. nějakou na 18V.

Osobně si ale myslím, že jakýkoliv regulátor co stojí za něco by měl jednak v případě nedostatku dokrmovat ze sítě, a druhak zajistit opravdu stabilní napětí…

No s ohledem na to, ze eltrina ze slunicka je “zadarmo” a ty FPGA bazmeky zerou “skoro nic” tak s eprimo nabizi to hnat prez ne.
Dokonce uvazuju, z ebych v ramci podpory chodu bitcoin site poridil i nejaky min vykonny FPGA co zere kolem 1W… jinak, co se tyce “energie ze slunicka” tak prispivam… no spise ctu www.mypower.cz

Mozna ten chladic na stabilizatory neni az tak blbej napad - mohlo by to pomoci zivotnosti soucastek, popremyslim… Kazdopadne muj “custom-made” case na ztexe je reseny tak, ze krom toho, ze je ofukovan i spodni cast desky v miste cipu tak “vyfuk” jakozeohrateho vzduchu je kolem stabilizatoru napeti… viz fotky na G+ / picassa

Jsem momentalne v Prostejove, ale dopravne obsluzny jsem od Sumperka az do Brna…

U zenerek mam obavu, ze nebude dostatecne “rychla” aby chytla pulz… ostatne, rozebiralo se to prave na bitcointalku jak tam byl nejaky silenec co odpraskl rovnou dva ZTEXy a pak se zarekl, ze bude o ZTEXu spatne jmeno kudy pujde pac “splnil specifikaci” tim, ze pripojil nejaky nespinany zdroj 12V z nejakeho vyzareneho HUBu…

Edit: mam za to, ze “obyc” osciloskop nestaci, je treba takovy, co zchrousten i ss napeti na vstupu…

Hmm, tak to jsem příliž z ruky (Praha/Severní čechy).

Já ten scope používám občas jako voltmetr když je potřeba (když člověk potřebuje monitorovat někde napěti, tak je to lahoda).

Jinak máš pravdu, že zenerka je krám, onehdá jsem stavěl nabíječku Li-Ion a naivně jsem použil zenerku… Tekl tam asi 1mA hluboko pod zenerovým napětím. No nic, byl to krám na 3.3V, ty jsou prý ale horší než ty vyšší.

Naopak si myslím, že ne zdroj to do té doby než zareaguje zenerka snese, přecejenom to nerveš rovnou do fpga, ale do nějakého regulátor (jaký tam je nevíš?)

Jinak, stabilizatory by mely byt ty dva male svaby ve spodni casti jak maji propojene spoustu vyvodu dohromady:

A chladic by na ne asi slo udelat…

Edit:
Jinak, to vlakno s odprasklou desku je https://bitcointalk.org/index.php?topic=53411.0

A obrazek zde:

Edit 2
Datasheety stabilizatoru:
http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/AOZ1021AI.pdf
http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/AOZ1025DI.pdf

Hmm, peklo. Nicméně něco mi říká, že ten člověk možná taky neříká úplnou pravdu.

Nicméně z těch fotek neumím přečíst označení těch regulátorů. Potom by se dalo zjistit, co potřebují a snesou.

Mimochodem, jak je zapojený tvůj panel? Chápu dobře, že máš panel -baterku -regulátor a není regulátor mezi panelem a baterkou? Netrpí ta baterka příliš? Je to olovo nebo Li-ion nebo něco jiného?

V Edit2 jsem dal odkazy na datasheety na oba regulatory.
Pracovni napeti je 4,5-16V a absolutni napeti pred znicenim je 18V…

Jinak, mezi panelem a baterkou je regulator. V regulatoru je nastaveno, ze je olovena. Konkretne mam phocosuv CX10 …

PS.: nerika celou pravdu zcela zjevne… asi tak nejak, jako kdyz mi nekdo poslal nefunkcni AP, z eho mel na stole a po case prestalo jit. Rozebrani odhalilo, ze to snad mel budto venku, nebo mu maminka pravidelne prio zalyvani kytek zalila i zarizeni, pac uvnitr spousta rzi az do te miry, ze nejaky vyvody na cipech proste urezively… mozna bych nekde jeste vyhrabal fotky…

Podle manuálu co jsem našel se zdá, že by se zátěž připojovala přes něj (nikoli přes baterii) a tváří se, že bude dodávat nejvíce 14.8V, což je dobré až optiální.

Osobně si myslím, že pokud na to připojíš zenerku, která by to měla ochránit před dlouhodobým přepětím, tak se ti nic nestane.

Tak mě napadá, že oba moje 3com switche (10M hub a 100M switch) měly napájení na střídavé napětí a vevnitř graetze…

pro napájení našeho ZTEXu nebo jiného FPGA mohu nabídnout solární články (samostatné křemíkové plátky 12x12) už to ale chce nějakého kutila co z toho vyrobí solární panel :slight_smile: mám i nějaké EVA fólie do kterých se to zatavuje a další příslušenství

12x12 cm? Kolik V/A to dává a kolik stojí jeden?

Od oka bych to odhadl na 4W

Zkusím pohledat dokumentaci, ale pár Ti jich pošlu :slight_smile:

jak to vypadá s nákupem dalšího FPGA modulu?
jaký to bude?

Další adept ohledně FPGA miningu: Quad-Spartan od ZTEXu

Hezké. Výkon by se stal srovnatelným s BFL, ale kolik si za to řeknou? Nepodařilo se mi najít cenu, tobě ano? Proslýchá se alespoň něco? Na bitcointalk také žádné info, pokud jsem něco nepřehlédl:-)

Jj, výkon by měl být díky těm čtyřem chipům přes 800 Mhash/s. Otázkou je cena. V e-shopu ještě tento produkt uvedený není, takže uvidíme.