Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC

účetnictví
obchodování
daně
investice
howto

#47

Omlouvám se, mělo tam být 2018. Celá věta tedy měla být: Problém také je, že tam vystupuje i rok 2018.
S finančním úřadem mám informace jiné, pokud si fyzická osoba a děláš-li si daňové přiznání sám, tak mi bylo řečeno, že oni mají povinnost ti toto objasnit. Bylo mi to řečeno dvěma finančními poradci nezávisle. Takže tomu celkem věřím.
Když jsem si kdysi dělal daňové přiznání sám, byl jsem tam osobně a své výpočty s nějakou ženskou v kanceláři konzultoval. Ona mi pak vše přepočítala a řekla, že je to OK. Jen dodávám, že to nebylo na podatelně, ale v nějakém kanclu.


#48

Pak plati co jsem psal a vyseparujes jen rok 2017.

Jasne v kanclu osobne jsou obcas ochotni, uz proto ze jim to usetri praci s tim te vyzyvat k oprave chyb… ale mailem? Neslysel jsem ze by kdy nekomu poradili mailem. Navic pokud vim nejsou opravneni k tomu podavat zavazny vyklad pravnich predpisu. Zavazovat FÚ muze z hlediska metodiky jen vyklad GFŘ.


#49

Napsat příjem z úču banky do ružového papíru bych uměl (tedy nevím zatím kam, do kterého pole), ale je mi divné, že nemusím přikládat důkaz, že jsem směnil tolik a tolik. Třeba z Dobrého anděla dostávám každý rok papír s hlavičkou, razítkem, …, že jsem daroval tolik a tolik. Když do daní dávám dárcovství krve, taky to je ofiko papír z transfuzky. Tak je mi divné, že když mám příjem ze směnarny, že mi pošlou jen printscreen Excelu, kde není ani moje jméno.


#50

Uz jsem ti to psal vyse…

Vyplnujes nejdrive prilohu c.2 konkretne radek 1 (oddil 2) a pote 207,208,209.

Tim ti vyjde ř. 209 Dílčí základ daně připadající na ostatní příjmy podle § 10 zákona (ř. 207 – ř. 208)

Nasledne cislo z radku 209 presouvas do danoveho priznani na radek 40.

To co rikas je opravnena kritika smenarny simplecoin… Priste si vyber nejakou ktera o tyhle veci pecuje lepe. (Tohle forum sleduji, takze predpokladam ze si tvou kritiku vezmou k srdci)


#51

Bavíme se oba o tomtéž?


#52

Ano, bavime se o přiznání k dani z příjmů fyzických osob… Oba linky jsem dával již v předchozích příspěvcích.


#53

Aha, já koukal jen na ten klasický, ne na přílohu 2. Díky za nakopnutí. Zkusím ještě týden počkat a pak zavolám / dojdu osobně na finančák. Až budu vědět více, zkusím sem dopsat ostatním.
Ještě jednou díky.


#54

Hele to co jsem ti psal to je tutovka… Kdybych si nebyl 100% jisty nepisu to sem…


#55

Ahoj @zabak, jak jsi dopadl? Nejake nove info? Diky!


#56

Zdravím,
na finančák už jsem psal 2x a žádná odpověď. Zítra napíšu třetí a a začnu preventivně telefonovat. :slight_smile:


#57

Zdravím všechny,
tak jsem pokročil. Našel jsem telefon na finančák zavolal. Paní mi řekla, že jsem měl špatný mail. Tady nevím, zda jí věřit, protože jsem žádnou zprávu od mail démona nedostal (tedy něco ve stylu: mail nelze doručit, mailová adresa neexistuje).
Po mailu se ale paní moc komunikovat nechtělo. Obzvláště, když jsem jí řekl, že bych měl rád nějaký papír v ruce, když bude problém. Ať se ptám teď po telefonu, pořád opakovala. I zeptal jsem se.
Přepis rozhovoru:
Já: "Jak a kam mám uvést do daňového přiznání zisk z prodej kryptoměn?"
Úřednice: "Ježišmarjá, a je to tady. To já nevím kam. To budu muset za vedoucím."
Já: "Proto jsem po vás chtěl funkční mail, aby se to dalo přeposlat. Můžete mi ho tedy dát?"
Úřednice nadiktovala mail.
Já: "Tak já ten dotaz pošlu, děkuji."
Úřednice (sarkasticky): "Výborně, teď budu mít další práci. No to je svělý, pěkně děkuju."
Také jsem slušně poděkoval. A sdělil jí, že je zlatá. A pokud neví, ať můj mail přepošle nadřízenému a ten ať pak koná dál. Nikdo nejsme vševědoucí. Rozloučil jsem se a zavěsil. Z jejího hlasu bylo cítit zoufalství, naštvání, bezradnost…
Bezradný já jsem taky. No a teď přemýšlím, zda vůbec mám něco rozjíždět a upozorňovat na sebe. Nebo hrát mrtvého brouka a přehlížet. Částka kterou bych přiznával je v desítkách tisíc korun.
Teď babo raď. :slight_smile: Nevíte o nějakém případu, že si na někoho FÚ došlápl kvůli kryptoměnám? Nebo se to přehlíží, protože nikdo vlastně pořádně neví co s tím. Nerad bych byl první kdo to odnese :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:


#58

No, to je dost těžké. FÚ ti neporadí radit jak danit, ale daně chce - to vidím jako dost velký úspěch že se tvým podnětem budou vůbec zabývat. Do mailu ti nepošlou nic, to bys jim to totiž mohl omlátit o hlavu, jedině telefonát a nahrávat. Znám FÚ v ČR (ne Praha), kde si za radu účtují 5000 Kč. :rage: Každý daňový poradce ti řekne, ze máš danit tak, jak to chce tvůj místně příslušný FÚ, i kdyby to bylo protizákonné. Je to celé takový kočkopes, plať daně, ale my ti neřekneme jak, ale pokud to pos*reš, tak ti napaříme penále jako prase (a za penále jsou prémie, protože nekecáme a makáme a našli jsme chybu, ale pššt, nikomu to neřikejte, není to pravda, stejně jako policie nemá výši prémií odvislou od “čárek” = pokut) :angry::fu::fu::fu:


#59

Něco takového jsem přesně čekal. :rofl:

Nelam si s tim vůbec hlavu. Daňová sazba je jasná - 15%. Kolonka daňového přiznání je jasná - Ostatní příjmy. :ok_hand:

Takže dokud to takto zdaníš, nemusíš se bát, že by si na tebe finančák došlápl, protože nebude co doměřovat. Do budoucna si pro sichr nech papíry s tabulkou příjmů ze směnárny a výpis z bankovního účtu. Případ uzavřen.

Je zbytečné být papěžtější než papež a nějak se v tom dál babrat… Ale pokud přeci jen oslovíš za peníze nějakého poradce (což považuju za vyhozené peníze, neboť jsem se tím poměrně do hloubky a dlouhodobě zabýval), nezapomeň se prosím podělit o info… Předem díky!


#60

Mohlo by být v sekci monitoring médií, ale jde o daňový náhled na věc, proto uvedu zde.

přímo na webu http://zdanenikryptomen.cz
je odkaz na PDF publikaci http://zdanenikryptomen.cz/zdanenikryptomen.pdf

V textu publikace najdete takové lahůdky, jako že každý “těžař” kryptoměny musí mít živnostenské oprávnění.
Názor si udělejte každý sám. Bohužel v Čechách se většinou úředníci chytnou každé blbiny.


#61

Díky za odkaz.

Autoři v podstatě potvrzují to co jsem psal v tomto vlákně (sám už jsem to konzultoval s účtaři už kdysi a nic se na tom za ta léta nezměnilo).

Také ale připomínají věc, kterou osobně beru za samozřejmou ale asi je dobré si ji připomenout: odvodu daně z příjmu se nelze vyhnout tak, že kryptoměnu nesměníte za fiat, ale za nějakou jinou věc (např. zboží). Tj. kdybyste si ze svých poctivých zisků přímo za bitcoiny koupili na Alze novou Teslu, tak samozřejmě ta Tesla je váš příjem a musí se zdanit :slight_smile:

Předpokládám, že by nikoho nenapadlo, že to je cesta jak se dani z příjmu vyhnout :smiley: … narozdíl od autorů čtenáře nepodceňuji :thinking:

Toto téma prosím držme pouze v rámci daně z kapitálových zisků.

Co se týče těžby z pohledu účetnictví na tu již máme separátní téma:

Ještě kvůli prolinkování přidávám jeden relevantní tip:


#62

#63

Tak Babišova vláda bez důvěry sice tvrdila, že nechce zvyšovat daně, ale už je to tady… a s pořádným levicovým zdaněním bohatých. Doufejme, že tato změna plánovaná na 2019 v parlamentu neprojde.

Vyšší daňová sazba by se projevila i u příjmů z kapitálu či pronájmu (jde o příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů). Ministerstvo financí […] navrhuje zvýšení základní daňové sazby z 15 na 19 procent. Úřad dále počítá se zrušením takzvané solidární přirážky pro lidi s příjmem nad čtyřnásobek průměrné mzdy. Na ty by nově platila sazba daně ve výši 24 procent.

Podobně mohou daně vzrůst těm, kdo vydělali třeba na akciích, které drželi méně jak tři roky. Po této době je kapitálový příjem od daně osvobozen. Změna může výrazně dopadnout i na lidi, kteří obchodují s virtuálními měnami. U bitcoinu a jeho alternativ navíc neplatí tříletá lhůta pro osvobození od daně. Zisky z virtuálních měn se podle výkladu finanční správy daní vždy. I na ně by se nově tedy aplikovaly vyšší sazby.


#64

Najednou si někdo všimnul, že se blíží zaplacení daně :sunglasses:.

Finanční správa: Výnosy z těžby a prodeje bitcoinů zdaňte.


Výnosy z těžby kryptoměn podléhají dani z příjmu, tvrdí finanční správa.


#65

Nerozumím této větě:

Pro daňové přiznání lze podle správy použít například přepočet z amerických dolarů, který uvádí řada burz obchodujících s virtuálními měnami, například Btc-e nebo bitStamp.

K čemu mi to při vyplňování daňového přiznání bude?
A další věc … co když mám dolarový účet a nepřevedu to na Kč? Budu platit DPFO v USD? Nebo podle kurzu? K jakému datu? K jakému kurzu?


#66

Dobra otazka…

Podle mne okamzik prevedeni BTC na USD je rozhodujici.

Pokud mas dolarovy ucet tak se dle ucetnich pravidel pouziva kurz CNB stred zrejme tedy asi k tomuto datu… (jeste zkusim overit)

V podstate ani nemusis mit dolarovy ucet v bance, teoreticky uz v okamziku kdy ti misto BTC na bitstampu naskoci USD je potreba danit.

https://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp